Nu dorm de 4 zile

Anxietate

Postata de denisa72 cu 12 ani in urma.

Sunt insarcinata in 16 saptamani,de 4 zile nu pot dormi,cand reusesc sa atipesc sar speriata,panicata,simt ca ma sufoc...sunt f.obosita,numai rezist asa,simt ca innebunesc...
Pot lua vreun preparat pt a dormi,un somnifer care se poate lua si in sarcina?

Raspunsuri (6)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Pe timpul sarcinii acest gen de medicamente nu sunt indicate deoarece pot trece de bariera placentara.

Va recomand sa apelati la cateva sedinte de consiliere psihologica pentru a vorbi despre temerile dvs si a gasi o metoda sanatoasa de a face fata acestora. Daca sunteti din Bucuresti ma puteti contacta.

denisa72

acum 12 ani

Sunt din Craiova...sunt terminata am 4 zile de cand eu nu pot adormi,nu am dormit nici macar 1 ora,simt ca voi innebuni,vreau doar sa dorm,sunt disperata,imi este rau din cauza oboselii,nu ma pot tine nici pe picioare...trebuie sa existe o schema de tratament si pt.mine...

denisa72

acum 12 ani

Am vazut ca diazepamul se da si la gravide...oare isi va face efectul voi putea adormi de la el?

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Va recomand sa o contactati pe dna psiholog Carmen Rotaru. Dansa are experienta in lucru cu gravidutele si post nastere si profeseaza in Craiova. Chiar nu va recomand sa apelati la somnifere. Este vorba si de sanatatea bebelusului dvs iar in primul trimestru este foarte sensibil la medicamente, acestea putand produce malformatii.
Gasiti aici prospectul: //sfatulmedicului.ro/medicamente/diazepam-comprimate_9803 Se si specifica ca in primul trimestru nu se administreaza.

denisa72

acum 12 ani

Eu sunt insarcinata in 4 luni...am fost la un medic psihiatru ,in final mi-a dat urmatorul tratament,Extraveral 1/mzi,daca nu reusesc sa adorm in 2 ore dupa administrare sa iau 1/2 de Diazepam si inca un medicament pe care incerc sa il descifrez ceva gen Ertomeol,nu inteleg ce scrie si nici farmacista nu a inteles

Costache

acum 8 ani

Buna ziua,tocmai mi-am facut un test de sarcina si e pozitiv.Sunt ingrijorata deoarece in urma cu 2 saptamani am fost racita si am luat in trei zile ,seara cate o aspirina si un paracetamol.Am mai luat o data pe saptamana cate un somnifer,persedon,fiindca am probleme cu somnul cand trebuie sa merg la sch 1.Acum clar nu voi mai lua nimic.Sunt in 4 saptamani,are rost sa-mi fac griji?.Multumesc :)