Înțepătură de inimă?

Anxietate Anxietate si stres Sindrom anxietate generalizata Atac de panica Anxietatea de performanta Stres post traumatic Tulburari psihice Tulburare de anxietate sociala
+5
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21592485490 cu 3 ani in urma.

De aproximativ o lună am început să am uneori niște înțepături de inimă care se produc mai mereu când ma aflu în aceeași zona (cand urc un deal de aproximativ 25-50 de metri făcând un efort redus) dar dacă fac exerciții fizice sau fac alte activități în zone diferite, dacă urc dealuri sau mai știu eu ce nu am nicio problemă, dar mereu în locația aia se întâmplă. Înțepătura este în mijlocul pieptului (în zona inimii zic eu) și mult în spate spre coloana provocându-mi o stare de anxietate și amețeală.
Precizez că acum mai bine de un an am avut o perioadă plină de atacuri de panică si anxietate, iar până acum o lună, am luat Zoloft și Xanax la nevoie. Am facut N controale toată vara trecută, am fost internat la cardiologie și toți mi-au spus că nu am nimic până când am ajuns la psihiatru.
De când cu venirea bacului și renunțarea treptată la pastile am început să consum din ce în ce mai mult tutun (7-8 țigări pe zi, nu foarte mult, dar față dinainte am crescut numărul), ar putea avea un efect negativ asta? Ar trebui să îmi refac controalele la plamâni și inimă?

Raspunsuri (3)

Utilizator21592485490

acum 3 ani

Precizez că atunci parcă mi se ia și respirația pentru o fracțiune de secundă

Psih. Stefania Budacu

acum 3 ani

Buna ziua, daca medicul dvs cardiolog spune ca totul e in ordine, inseamna ca problema e de natura psiho-emotionala. Nota bene: zoloftul si xanaxul - mai ales in aceasta combinatie! - nu se iau la nevoie...
Daca doriti sa discutam, ma puteti contacta la adresa de mail de adresa_web_filtrata , stef.budacu sau la numarul de telefon afisat.
Va recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala.
Toate cele bune!

Tica

acum 2 ani

Nu cred ca e cazul.