Meteosensibilitate?

Anxietate

Postata de Utilizator11557589708 cu 4 ani in urma.

Buna ziua, de ceva vreme ma confrunt cu niste stari foarte urate, stari care in urma discutior cu cei din jur ,au fost puse pe seama meteosensibilitatii. Sa va explic: de cca 8 ani ma confrunt cu anxietatea,am facut tratament o perioada iar acum ,controlez starile doar cu un spray bucal: bach spray. Buuun,toate bune si frumoase ,trec peste,insa de cand cu aceste schimbari de temperatura ma zbat intre dureri si stari anxioase. Intrrebarea mea e urmatoarea: durerile in piept, in spate, durere de degete si sold, oboseala si dureri de cap, sunt toate de la aceasta meteosensibilitate? Este nevoie sa ma panichez? Mentionez ca am facut ekg,totul bn.. tensiunea e buna,rmn la cap e ok,eco abdominala e ok,totul clinic e ok. Rog un raspuns..simt ca o iau razna..

Raspunsuri (3)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Bună seara!

Simptomele somatice descrise de dumneavoastră se întâlnesc adesea în tulburările de anxietate.
Vă recomand să mergeți la un specialist, psiholog clinician sau medic psihiatru pentru o diagnosticare corectă și indicații privind tratametnul. Recomandarea este valabilă inclusiv pentru a se constata dacă există întra-adevăr elemente caracteristice tulburării afective sezoniere.
Nu este cazul să vă panicați. :) Există soluții și tratamente eficiente.
Dacă aveți alte întrebări vă invit să mi le adresați.

Utilizator11557589708

acum 4 ani

Multumesc pentru raspuns. Ca diagnostic,stiu ca am anxietate. Am fost in trecut si la psiholog si la psihiatru. Tratamentul pe care l-am luat a fost recomandat de medic. Insa era foarte puternic si ma tinea intr-o stare de plutire si somnolenta continua. Eu lucrez si nu imi permit sa fiu pe asemenea tratament. De aceea acum ma rezum doar la acest spray naturist,acesta neac***a efecte secundare. Insa in aceste zile,chiar m-au speriat aceste simptome..mi se parea incredibil sa fie de la vreme. Nu am mai fost pana acum asa tare influentata de starea vremii. Mi-a zis cineva ca as putea face un preinfarct fara sa imi dau seama si m-a speriat acest gand..este posibil? Mentionez ca nu am factorii de risc: genetici,colesterol,varsta (am 27 ani),etc. Iar consultul la cardio a fost ok

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Pentru somatizările (durerile fizice) pe care le-ați descris, dar și pentru gestionarea stărilor de anxietate, recomandarea ghidurilor de specialitate este psihoterapia cognitiv-comportamentală.
Vă recomand să contactați un psiholog care are această specializare.