Mai pot vreodată sa scap de ele, de antidepresive? ?

Anxietate

Postata de Daniel cu 9 luni in urma.

Iau tratament cu antidepresive de 11 ani, mai pot sa renunț la ele, sunt diagnosticat cu Tulburare depresiv anxioasa

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Este important sa discutati cu medicul inainte de a renunta la tratamentul cu antidepresive. Un medic specialist va poate ajuta sa stabiliti cel mai potrivit plan de reducere a dozei sau de intrerupere a tratamentului, in functie de evolutia simptomelor si de raspunsul organismului dumneavoastra. Uneori, intreruperea brusca a antidepresivelor poate duce la simptome de sevraj sau la recidiva simptomelor.

Este important sa aveti in vedere ca tratamentul pentru tulburarea depresiv-anxioasa poate necesita o abordare multidisciplinara, care poate include si alte forme de terapie, cum ar fi terapia cognitiv-comportamentala sau terapia psihodinamica. Dezvoltarea unei abordari de gestionare a simptomelor pe termen lung poate fi utila, in special atunci cand luati in considerare abandonarea antidepresivelor.

In orice caz, fiecare persoana este unica, iar decizia finala de a renunta la antidepresive trebuie sa se bazeze pe consultarea cu un medic specialist si pe evaluarea individuala a starii dumneavoastra de sanatate mentala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/medicatia-anxiolitica-tipuri-indicatii-si-efecte-adverse_17521

Psih. Stefania Budacu

acum 9 luni

Buna ziua, sigur ca da! Va recomand sa va adresati unui psihoterapeut specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala! Alegeti pe cineva cu care sa simtiti ca rezonati!
Toate cele bune!

Daniel

acum 9 luni

Menționez că iau escitalopram, spitomin, eglonyl, tritico