insomnie si stres

Anxietate

Postata de mioara alina cu 9 ani in urma.

ce passtile pot lua pentru ca noaptea ma trezesc si nu mai pot adormi si imi fac o gramada de ginduri fara un temei iar dimineata sunt obosita

Raspunsuri (4)

Psih. Stefania Budacu

acum 9 ani

mioara, e posibil ca tocmai gandurile sa fie motivul pentru care ai probleme cu somnul. poate ar fi mai bine sa te adresezi unui psihoterapeut specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala, sa descoperi felul in care iti poti manageria aceste ganduri si sa inveti, astfel, noi comportamente adaptative - in loc sa iei medicamente. acestea (pastilele) nu iti rezolva problema, doar o ascund o vreme... daca doresti sa discutam mai in amanunt, ma poti contacta la adresa de mail: [email protected]
iti doresc toate cele bune!

FreeStyle11

acum 9 ani

Pai gandurile aceste sunt cel mai probabile sa-ti cauzeze insomnie.Incearca sa te calmezi si sa te relaxezi si ai sa vezi ca vei putea dormi.Daca sunt probleme mai grave, incearca sa le rezolvi sau cauta ajutor la un psihoterapeut, te va ajuta ENORM in a-ti rezolva problemele, dar tot TU trebuie sa te autoreglezi.

FreeStyle11

acum 9 ani

Eu le-am tot explicat la oameni diverse aspecte ale vietii si mintii umane, si cum pot controla aceste lucruri, iar unii din ei nu au inteles nimic.Le tot zic de psihoterapeut si multe alte chestii, iar ei parca nu aud nimic.Bine iti trebuie si mai multa minte si experienta ca sa intelegi aceste aspecte, dar unii din ei parca sunt nascuti ieri.Ce sa le faci, daca sunt caposi, nu ai ce sa le faci.

Adrienne

acum 9 ani

Citeste despre GABA 750 mg [ acid gamma amino butyric ].