Imposibilitatea de a inghitii

Anxietate

Postata de danadanadana cu 11 ani in urma.

In urma unei suparari mama mea nu a mai putut inghitii timp de 2 saptamani nimic, nici macar apa. A ajuns la perfuzii, apoi au urmat o serie de investigatii (ecografie a glandei tiroide, endoscopie, EKG, analize de sange, control ORL, control gastoesofagian, radiografie la plamani, consult neurologic, dar toate aceste investigatii au iesit bune.
A mers si la psihiatru, pt ca toti medicii care au vazut-o au ridicat din umeri si au indrumat-o catre un psihiatru. Acum urmeaza un tratament cu Anxiar , Zoloft, Mg, Ca. si ceai de talpa gastii, salvie si levantica. In zilele in care doarme si se odihneste mult poate manca mai bine, dar in rest situatia este aceiasi, sta cu mancarea in gura, nu ii este teama ca se ineaca, dar pur si simplu nu poate inghitii. Tratamentul il ia de aproximativ 3 saptamani.
Sunt ingrijorata pentru ca nu stiu daca e bine sa mai asteptam efectul pastilelor o perioada mai mare de timp sau ar trebui sa o mai vada si alti medici?
Va multumesc!

Raspunsuri (4)

ochi negri

acum 11 ani

Poate ar fi bine ca in paralel sa faca si psihoterapie.Faza cu imposibilitatea de-a inghiti am intalnit-o nu de mult la un barbat,trecut prin niste probleme emotionale destul de mari.Acuma e bine.SI inca ceva: efectul medicamentelor apare in timp,poate sa dureze cateva luni(2-3).Multa sanatate!

AURORAICA

acum 11 ani

Si eu am patit cu mama asa. Sora mea a batut-o pe mama si de suparare nu a putut inghiti nimic nici apa nici mancare.A cuma sta cu mine eu o ingrijesc cum stiu eu mai bine. Are tratament medicamentos dar cel mai bun tratament este vorba buna. Sa o faci fericita .Sa zicem asa :Pentru cei ce ne-au nascut , Da un ordin! Da ceva ! Ca so ia de la-nceput. Sa-i putem intarzia.Treuie sa descoperiti minunea care o poate face din nou fericita.

maria

acum 11 ani

Sper ca problema s-a rezolvat acum, dupa trei luni si ca a fost vorba de Globus hystericus - mai pe romaneste "nod in gat". Apare in nevroze si stari anxioase si dispare odata cu relaxarea bolnavului. Nu are nicio cauza fizica. Medicamentele psihiatrice isi fac de obicei efectul dupa cel putin doua saptamani.

danadanadana

acum 11 ani

Nu, problema nu s-a rezolvat in totalitate. A renuntat la medicamentele dat e de psihiatru si a urmat un tratament naturist, dar inca are momente cand nu poate inghitii in mod normal. Practic nu a existat senzatia de nod in gat, durere la inghitire ci pur si simplu nu inghite. Nu stiu daca era mai bine sa continue tratamentul prescris de psihiatru.
Va multumesc!