HOCD

Anxietate

Postata de adasdasda cu 12 ani in urma.

Am o frica ciudata de 2 ani de zile .... dupa cum am scris si in relatarile anterioare am avut niste gaze din cate am inteles o colita ... nu puteam sa ma tin ...
dupa care au aparut frici ca sunt urmarit ca lumea vrea sa imi faca rau pentru ca sunt homosexual ... daca as putea sa scap de gandul asta totul ar fi ok... Dar nu pot sa scap am fost diagnosticat si cu schizofrenie ... va rog ajutati-ma ...
Explicati-mi simtomele HOCD ... de la ce am avut gazele alea... Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Tulburarea obsesiv-compulsiva (OCD) implica ganduri nedorite si comportamente repetitive care pot fi extrem de invalidante . Teme obsesive sunt privind contaminarea, existenta unei boli, griji cu privire la dezastru, pierderea controlului, obsesii sexuale ca anxietate de homosexualitate - o frica obsesiva referitoare la sentimente homosexuale, ganduri, sau imagini. Poate debuta in copilarie, adolescenta sau la maturitate, dar in medie apare la adolescenti sau in primii ani de maturitate. O treime din adultii afectati de OCD au simtit primele simptome in copilarie. Parcursul bolii este discontinuu--simptomele apar, apoi dispar, cu timpul severitatea lor se poate reduce sau devin din ce in ce mai deranjante.
Este necesat sa apelati la medicul psihiatru pentru o terapie medicamentoasa si eventual o psihoterapie.