Hepatita cronica b

Anxietate

Postata de sorinell cu 14 ani in urma.

Am fost diagnosticat cu hepatita cronica b inactiva, analizele au fost in regula ultima data, doar trebuie sa mai fac viremia.Asta inseamna ma pot insanatosi sau sunt purtator toata viata si trebuie sa am grija de persoanele din jurul meu.Intrebarea mea este daca sunt purtator persoanele apropiate mie trebuie sa isi faca vaccin, se transmite prin sange, sarut, saliva, voi mai fi sanatos vreodata sau toata viata voi prezenta risc de infectie pentru persoanele din jurul meu?

Raspunsuri (2)

floryny

acum 14 ani

Boala poate avea manifestari diferite de la caz la caz. Pot exista persoane care sunt purtatoare a virusului care au manifestari de boala si altele care sunt purtatoare a virusului dar care nu au nici un fel de simptome.

Daca ai aceasta hepatita ar fi bine sa urmezi un regim alimentar pentru a-ti reface ficatul.

ionica

acum 14 ani

Din pacate nu exista tratament care sa vindece aceasta boala, dar sunt medicamente pentru a o trata.

Virusul hepatic se transmite prin sange, secretii genitale (sperma, secretii vaginale) si saliva. In cele mai multe cazuri, boala se ia in urma unui contact sexual neprotejat, dupa folosirea instumentelor din cabinetele stomatologice, etc