gradinita

Anxietate

Postata de amalezu cu 12 ani in urma.

am un baetel de 4 ani care la-am dat anul acesta la gradinita si a trecut 1 luna de cand la-am dat plange dimineata can d il duc la gradi si nu sta la imbracat, spune sa nu vie seara ca sa nu mearga la gradinita se enerveaza repede se bate singurel ne bate si pe noi. dar la copii tace nu mai plange ce pot sa fac

Raspunsuri (3)

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Buna ziua,

Se pare ca baietelul dvs. nu s-a acomodat in mediul de la gradi. Stati de vorba cu el si incercati sa aflati ce anume nu-i place acolo, poate are temeri sau frici. De regula, copilul spune in mod sincer si deschis ce simte.
Ca o strategie de a-l ajuta sa devina mai increzator este sa creati o istorioara in care un baietel de varsta sa sau poate unul dintre personajele sale de desene animate sau poveste, trece printr-o situatie asemanatoare dar in cele din urma reuseste sa-si invinga temerile si sa fie foarte fericit la gradinita impreuna cu ceilalti copii.
De un real ajutor va poate fi si asistenta unui psiholog care va ajute sa intelegeti ce se intampla cu copilul dvs. si care sa il ajute si pe el.

Mult succes!

amalezu

acum 12 ani

da am vorbit cu el si mi-a zis ca se teme de doamna educatoare cum il pot covinge dimineata sa-l imbrac ca nu vrea va multumesc pentru raspuns

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Ar fi important de aflat si motivul pentru care se teme de dna. educatoare. Dvs. cum o percepeti ca si caracter, ca si personalitate? Este posibil sa aiba o fire mai autoritara, poate putin mai agresiva iar copiii simt aceste lucruri. Sau este posibil sa fie o persoana extraordinara iar temerile copilului sa nu aiba o baza reala in ceea ce o priveste. Este de dorit sa investigati mai amanuntit problema.
Pentru inceput va recomand sa incercati strategia cu crearea unei povesti despre care v-am vb in mes anterior. Daca nu functioneaza, cu siguranta un psiholog va va fi de mare ajutor.

Mult succes!