frica

Anxietate

Postata de micky mouse cu 13 ani in urma.

ce faci cind copilul tau iti spune si vezi in acelasi timp ca ii este frica de tot.inclusiv nu mai vrea sa mearga la scoala.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Incerci sa afli ce i s-a intamplat si mergi cu el la un psiholog de copii.

Psih. Liliana Munteanu

acum 13 ani

Buna ziua, este o foarte scurta intrebare cu foarte putine detalii. Ce ati putea face? In primul rand sa acceptati frica, a Dvs si a fiului Dvs. Ii puteti accepta frica si in acelasi timp explora si intelege motivele pentru care nu doreste sa mearga la scoala. Ce varsta are copilul Dvs? Faptul ca acceptati si intelegeti nevoile copilului Dvs il va relaxa, apoi se va lasa ghidat de un adult, parintele sau, care ii poate explica consecintele atitudinilor, deciziilor si comportamentelor sale. Reveniti cu detalii.

Psiholog Liliana Puchea

acum 13 ani

Ce anume inseamna "frica de tot"?
Ce il determina sa nu se mai duca la scoala?
S-a intimplat ceva acolo?
Cind au debutat simptomele?
Citi ani are copilul?
Sunt numai citeva intrebari ce pot aduce lumina in lamurirea problemei
Numai ca nu sunt indeajuns
Acestea si multe altele apartin apanajului consultului psihologic care pot aduce lumina in ce se intimpla- evalueaza problema dar si care probune directii de abordare a problemei
Este posibil sa fie nevoie de sedinte de terapie
Ceea ce vreau sa spun este ca v-ar fi de ajutor sa mergeti la un specialist cu el
Ce puteti face dumeavoastra este sa ii transmitei ca ii sunteti alaturi, ca il iubiti asa cum este, ca nu este sanctionat pt ceea ce i se intimpla, ca aveti incredere in el si in faptul ca problema se poate rezolva
Va doresc numai bine.

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

lolo

acum 13 ani

trebuie sa-l iubiti mult pe copil si sa-i fiti alaturi

Psih. Iordache Iuliana

acum 13 ani

buna ziua ,
este foarte posibil ca aceasta anxietate generalizata sa fie un simptom ce ascunde de fapt o problematica a familiei.copilul se apara in felul acesta ,poate ii este teama pentru el sau pentru mama...? e necesar sa ajungeti cu el la un terapeut,psiholog,cu siguranta sunt si alte probleme in spatele acestei anxietati.teama aceasta reprezinta doar virful aisbergului,ce se vede....dedesupt sunt de fapt problemele reale,teama este un strigat de ajutor al psihicului. cu respect iuliana iordache