Dureri in zona inimi și anxietate?

Anxietate Anxietate si stres Sindrom anxietate generalizata Tulburare de anxietate sociala
+1
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator11582792895 cu 4 ani in urma.

Bună seara!
Am 19 ani nu sunt fumător, nu consum băuturi alcoolice
De 7 luni am niște dureri la inima mai exact in partea stânga, țin sa Menționez ca pana acum 3 luni aveam zilnic atacuri de panica severe, eram foarte anxios și încă sunt datorită acelor dureri in partea stânga care ma fac sa cred ca am o problema ascunsa de inima
Am fost la cardiolog de mai multe ori, am efectuat EKG la doctori diferiți chiar și ecograf, am fost la tot felul de doctori
Atacurile de panica au trecut dar durerea in partea stânga continua și ma sperie foarte tare
Mai am și episoade de hiperventilație (simt ca nu ma satur cu aer) doctorul ORL mi-a spus ca am deviație de sept și folosesc spray nazal iar acum nu pot sa ma las de el, am avut și gastrită
As vrea sa știu care ar fi cauza acestor dureri din zona inimii și ce ar trebuii sa fac (am fost la medic am făcut analize și totul e ok)

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193

acum 4 ani

Buna ziua, Atacul de panica provoaca neliniste, anxietate,teama generand dureri de cap, ameteala, palpitatii. Sa inteleg ati fost la medic, ati facut analize si totul pare sa fie OK. Recomand sa mergeti la un psihoterapeut, pare sa fie un blocaj emotional.