dilema?

Anxietate

Postata de csa cu 12 ani in urma.

buna .de un 1an folosesc medicamentul cymbalta ,1comprimat pe zi .vreau sa stiu ce reactie adversa pot sa am daca mai folosesc inca un timp indelungat,am observat ca de cand folosesc ma simt bine dar exista aceea 2% care ma face din cand in cand niste momente neplacute dar in fine fara mari probl.care sa-mi afecteze gandirea pozitiva.vreau sa va intreb canva am sa scap de aceasta boala(tulburari depresive-anxioase cu somatizari)eu sant un om la care nu exista boala. si ma gandesc foarte mult cum am putut ajunge in asa hal ,mie rusine sa vorbesc cu alti despre boala si am asa o indoiala la aceasta boala poate nu am sa scap de el.da ca da atunci cand oare.in rest sant un om foarte fericit cu gandire pozitiva ,dar cand imi aduc aminte de boala ,oare sunt nebun de legat. va multumesc pt. intelegere.

Raspunsuri (1)

Liviu

acum 12 ani

csa a scris: "vreau sa va intreb canva am sa scap de aceasta boala"

R: Putem învăţa mult de la boală pentru vindecarea noastră. Si raspunsul de negăsit altundeva, se află chiar în ceea ce pare absolut condamnabil la nevroză. Insa, perspectiva ta va deveni clara abia atunci cand vei putea sa privesti in inima ta.
_______________________

csa a scris: "eu sant un om la care nu exista boala"

R: Chiar daca fiinţa umană este bolnavă, boala nu este altceva decat o tentativă din partea naturii de a o vindeca. Practic, orice tulburare psiho-afectivă este într-adevăr "reglată" de fiecare data când este debarasată de eul poziţionat prost. Din aceasta perspectiva, nu boala este cea vindecată, ci ea ne vindecă pe noi.
_______________________

csa a scris: "in rest sant un om foarte fericit cu gandire pozitiva"

R: Eu vad aici mai degraba o asteptare (utopica) de "a trai in fericire" - atitudinea ca prin vointa poti obtine fericirea - in sensul de "implinire perfecta". Totusi, nevoia de onestitate ne permite sa invatam chiar si din limitarile noastre.