Depresie, oare?

Anxietate Depresie

Postata de Utilizator11591782300 cu 3 ani in urma.

Bună ziua! Mă numesc Silviu și am 23 de ani. Încă din vremea pe când eram copil, simțeam o stare de tristețe de scurtă sau de lungă durată (de pe la vârsta de 10 ani). Acum la 23, nu mai simt plăcere în nimic, nu îmi mai doresc să fac nimic, voință nu mai am deloc....singurul lucru pe care mi-l doresc este să dorm foarte mult. Sunt mereu trist, o tristețe care îmi este greu să o descriu în cuvinte. Nu cunosc cu precizie cauza și adevăratele motive ale acestei tristeți, însă știu că îmi doresc să-mi revin din această stare și nu știu cum să fac. Mi-a plăcut mereu să pescuiesc, sa fac sport, să mă plimb prin natură și să scriu poezii....acum nu îmi mai place nimic din toate astea, nu mai găsesc satisfacție emoțională în nimic din ceea ce fac și îmi doresc atât de mult să îmi revin, dar posibilitățile financiare nu îmi permit să apelez la un psiholog. Vă rog, ajutați-mă cu un sfat! Ce aș mutea să fac, ce remediu aș putea găsii...sunt disperat... Mulțumesc anticipat!!!

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-optiuni-terapeutice_4519

Psih. Stefania Budacu

acum 3 ani

Buna ziua, va recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala. Ceea ce descrieti se incadreaza in sfera depresiei. In urma consultului specialistului se va hotara daca este nevoie si de tratament medicamentos sau doar psihoterapie.
Toate cele bune!