de ce ma simt asa?

Anxietate

Postata de alexander1212 cu 14 ani in urma.

am de 4 luni ameteli si imi este frica de a iesi afara?am urechile infundate si am avut si am atacuri de panica.. va spun ca in luna decembrie am visat ca am lesinat in somn si cand m-am trezit eram transpirat si inima imi batea cu repeziciune plus ca aveam senzatia ca imi vine sa lesin?ce mi s-a putut intampla?si de atunci nu ma simt bine am stari de confuzie si cateva atacuri de panica,vad in ceata,urechiile le am infundate si nu mai energia care o aveam alta data parca sunt alta persoana ce pot avea

Raspunsuri (4)

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

Sunt multe cauze :
1. stressul
2. O boala somatica ( infectii, disfunctii endocrine, etc )

Psih. Catalina Dragulanescu

acum 14 ani

Buna ziua Alexander. Iti recomand un consult de boli interne si unul neurologic. Apoi, dupa ce elimini orice suspiciune somatica, te poti gandi la o problema psihologica (anxietate, atacuri de panica) - relativ usor de abordat cu un psiholog-psihoterapeut. Sunt multe afectiuni minore, usor tratabile care pot da o astfel de simptomatologie si, de aceea, nu te nelinisti si ia-le pe rand. N-ar strica sa elimini un timp consumul de cafea (chiar si cola, ciocolata) si sa raresti o idee tigarile - daca esti fumator. Poate nici orele de somn nu au fost chiar destule in ultima vreme ?

Psihoterapeut Adina Demian

acum 14 ani

Buna Alexander1212,

IMi pare rau sa aud ca traversezi o perioada in care nu te simti la fel de bine cum ti-ai dori! Cred ca este neplacut!
Iti recomand sa faci cateva investigatii medicale si daca aceste analize ies bine, exista marea posibilitate ca aceste cauze sa fie psihogene, iar ca sa le indepartezi apeleaza la ajutorul unui psihoterapeut de orienatre cognitiv- comportamentala!
Simptomele pe care le manifesti, aduc foarte bine cu cele ale atacului de panica, ptr detalii, citeste articolul: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/17-atacul-de-panica
Daca nu esti din Bucuresti, prin intermediul cabientului nostru, poti beneficia de aceste sedinte de psihoterapie, online, : http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online

Succes si sanatate multa!
Cu bine!

stoica vasile

acum 13 ani

buna ziua de ceva timp am ameteliam lasat de o luna de zile tigarile cafeaua si cola prima data am facut tensiune mare si am ramas cu ameteli tensiune nu mai am ca iau medicamente dar an schimb am ramas cu urechile infundate si tiuie iar dupa aproape o luna de zile azi dimineata am avut iar ameteli ce pot face ? va multumesc