De ce am tensiunea mare dimineața ?

Anxietate

Postata de Flavius cu o luna in urma.

Bună ziua, am 21 de ani și de o săptămână nu prea pot dormi noaptea, mă simt agitat și am o presiune în tot corpul, tremur și puțin.
Dimineață am tensiunea 14 cu 9.
Am fost și la doi cardiologi și nu mi au spus nimic ca aș avea, ci din contră, ca sunt sănătos tun.
Nu pot înțelege de ce tensiunea mea este ridicată dimineața dacă ea ar trebui să fie mult mai mică decât de obicei.
Este posibil să fiu hipertensiv și să nu mi fi găsit această cauză?

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Tensiunea arteriala poate suferi fluctuatii in cursul unei zile chiar si la o persoana sanatoasa, iar o valoare mai mare dimineata nu este neobisnuita. Aceasta poate fi legata de diverse aspecte cum ar fi stresul, anxietatea, lipsa somnului sau consumul de stimulente (cafea, alcool, tutun etc).

De asemenea, fluctuatiile tensiunii arteriale pot fi cauzate si de anumite boli, printre care si hipertensiunea.

Daca valoarea tensiunii tale ramane ridicata constant, este posibil sa fii hipertensiv.

Totusi, pentru a stabili un diagnostic corect, este necesar sa iti monitorizezi tensiunea pe o perioada extinsa de timp si sa discuti rezultatele cu medicul tau.

Legat de simptomele pe care le-ati mentionat (agitatie, presiune in corp, tremurat), acestea pot indica o stare de anxietate sau alte probleme de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/top-20-moduri-de-a-rezolva-tulburarile-de-anxietate-si-stresul_10303
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/tulburarile-de-anxietate_5414

Psih. Stefania Budacu

acum o luna

Bună ziua, mergeti la privat! Faceti analize, echo doppler, tot ce e de facut! Evitati locurile "gratuite".
Pe de altă parte, dupa ce eliminati orice cauza de ordin fizic, raman caldura, stresul, oboseala...
Toate cee bune!

Flavius

acum o luna

Mi am făcut și ecografie și ekg la inimă, la doi cardiologi diferiți, nu mi au găsit nimic .
Ar putea fi doar stresul și anxietate?

Clinica Hope

acum o luna

Deoarece cardiologii nu au identificat o problemă cardiacă, este posibil ca simptomele tale să fie legate de factori temporari sau de un răspuns la stres. Totuși, pentru a elimina complet alte cauze, ar fi bine să discuți cu un medic generalist sau cu un specialist în medicină internă. Aceștia pot evalua dacă este necesar să monitorizezi tensiunea arterială acasă pe o perioadă mai lungă și să evaluezi alte posibile cauze, inclusiv cele legate de stilul de viață și somn. Dacă simptomele persistă, un consult psihologic poate fi de asemenea util pentru a explora posibilele cauze legate de anxietate.