Dde ce nu simt o ameliorare in urma tratamentului?

Anxietate

Postata de Utilizator11531379080 cu 5 ani in urma.

Buna ziua ,sufar de atacuri de panica si anxietate generalizata am inceput un tratament cu serlift si anxiar plus psihoterapie tratamentul il fac de aproape trei saptamani intrebarea mea este de ce nu simt o ameliorare ma simt fff rau greata mare ,nu am pofta de mancare stare de panica neliniste stare de slabiciune este un chin mentionez ca i au si helides pt stomac

Raspunsuri (3)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 5 ani

Bună ziua! Înțeleg dificultățile cu care vă confruntați. Ghidurile internaționale din domeniu recomandă pentru tulburarea de panică și anxietatea generalizată ca tratament psihoterapeutic, terapiile cognitiv-comportamentale. Asigurați-vă că psihologul cu care lucrați are această specializare. Primul pas care trebuie făcut în cazul demersului terapeutic este să înțelegeți ce sunt aceste stări și de ce apar. adresa_web_filtrata /guidance/cg113
Dacă situația nu se ameliorează reveniți la medicul psihiatru.
Numai bine!

Utilizator11531379080

acum 5 ani

Fac terapie cognitiv comportamentala, dar nu inteleg de ce setarile mele nu se amelioreaza in urma tratamentului... sunt disperata😢

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 5 ani

Psihoterapia este un proces ce necesită o perioadă mai lungă de timp. Pentru tulburarea de panică, folosind terapiile cognitive și comportamentale sunt necesare aproximativ 12 până la 15 ședințe. În anumite situații e nevoie de mai mult.
Încercați să respectați prescrierile psihologului cu care lucrați. Monitorizați stările de anxietate și nu uitați că negativismul este o caracteristică des întâlnită pentru acest diagnostic.