cum scap de anxietate?

Anxietate

Postata de Utilizator11561835678 cu 4 ani in urma.

Buna seara!
Am 21 de ani si de aproape 3 luni ma confrunt cu stari de anxietate.Totul a inceput cu atacuri de panica, care au durat 3 saptamani si peste care am reusit sa trec.Insa, dupa aceasta perioada, au urmat stari crunte in care simteam ca ma sfarsesc, ca sunt pierduta, lipsita de realitate(cam toate starile specifice anxietatii).Pe parcurs, ascultand in stanga si in dreapta, am dezvoltat tot felul de frici si deseori aveam imagini vizuale cum as putea sa imi fac rau, lucru care ma inspaimanta si mai tare.Am mers la medicul psihiatru si mi-a recomandat anxiar impreuna cu 10 mg de seroxat.Mentionez ca le iau de aproape 3 saptamani, insa simptomele nu au disparut complet.Nu ma pot concentra, sunt lipsita de viata, si cateodata desprinsa de realitate.Si mintea mea se tot gandeste ca as putea sa imi fac vreun rau sau ca o sa innebunesc.Oare tratamentul primit este prea slab? Sau trebuie sa am rabdare sa isi faca efectul in timp?
Mentionez ca in momentul cand ma aflu in multimi, mai apare stare de panica si efectiv plec de acolo, fara sa ma gandesc sa fac asta.Le-am spus si parintilor ca nu ma simt mereu ok, insa ei spun ca sunt doar stari induse de mine si nu ma cred

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/top-20-moduri-de-a-rezolva-tulburarile-de-anxietate-si-stresul_10303

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Bună ziua!

Stările descrise de dumneavostră se regăsesc la marea majoritate a pacienților care se confruntă cu probleme legate de anxietate. Vă sfătuiesc să luați tratamentul în continuare și să căutați un psiholog cu care să începeți ședințe de psihoterapie. Ghidurile internaționale recomandă psihoterapia și tratamentul medicamentos administrate concomintent pentru cazurile de axietate medie și/ sau severă. Psihoterapia cognitiv-comportamentală este tratamentul psihoterapeutic indicat în cazurile de anxietate.
Numai bine!

Enescu daniel

acum un an

Încearcă sa iei extravalerianic este foarte bun și eu ma comfrunt cu aceste stări de anxietate și de multe ori acest medicament ma relaxează