Cum scap de anxietate si dependenta de tramadol??

Anxietate

Postata de Maricica cu 5 ore in urma.

Am inceput sa iau tramadol la o durere lombara.Eu ac***a multe responsabilitati la un timp eram foarte obosita .Am observat ca tramadolul imi da o buna dispozitie.Am ajund la 350 mg pe zi lista din Doreta.Cum sa lé las ca imi este foarte rau cand nu lè iau.Pentru depresi si anxietate pôt sa iauExcitalofram si Lirica melatonina seara in aceeasi timp cu tramadol cu doze din ce in ce mai mici???

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ore

Buna ziua,

Pentru a scapa de dependenta de tramadol se recomanda reducerea graduala a dozei sub supravegherea medicului tau curant. Nu incerca sa intrerupi administrarea abrupt, deoarece se pot agrava simptomele de retragere. Terapiile complementare, cum ar fi terapia cognitiv-comportamentala, pot ajuta de asemenea la gestionarea dependentei.

In privinta anxietatii, Excitalofram (un medicament antidepresiv) si Lirica (un medicament anticonvulsivant) pot fi eficiente, dar acestea ar trebui luate numai la recomandarea medicului tau. Melatonina de asemenea poate ajuta la imbunatatirea somnului, dar nu trebuie luata in aceeasi timp cu tramadol decat daca acest lucru este recomandat de medicul tau.

In orice caz, este important sa discuti cu medicul tau orice schimbari pe care planuiesti sa le faci in ceea ce priveste administrarea medicamentelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/manifestarile-si-tratamentul-supradozei-cu-antidepresive_17849
https://sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/antidepresivele-si-cresterea-in-greutate_11420