Cum scap de ameteli si panica de a iesi din casa ?

Anxietate

Postata de Utilizator11576086942 cu 4 ani in urma.

Timp de o luna am ameteli si dezichilibru a corpului cand vreau sa ies afara .Nu mai pot lucra din cauza ca imi bate foarte tare inima din orice. Este pentru prima data cand mi se intampla de nu imi mai pot controla corpul .Daca stau acasa ma simt relativ bine dar vreau sa ies din nou am acelasi senzati de parca traiesc dar viziunea este inapta.Mie frica sa ies ,am incercat de 2 ori am mers cateva minute iar mi sa facut rau si nu am putut a trebuit sa ma intorc acasa sa ma retrag in pat .Nu stiu ce sa mai fac ...am foat la control de 3 ori si mi sa spus ca sunt bine nu am nimic dar totusi realitatea este ca nu ma simt bine. In sfat ajutor ca nu mai pot trai in starea asta...

Raspunsuri (2)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Bună ziua!

Simptomele descrise, indică existența unor probleme legate de anxietate.

Psihoterapia cognitive-comportamentală vă poate ajuta să gestionați mai eficient aceste stări.

Dacă aveți întrebări, vă rog să mi le adresați.

Numai bine!

Utilizator11701626174

acum 4 luni

Buna seara ! Ati rezolvat prolema aceasta? Cu ea ma comfrunt si eu si nu mai stiu ce sa mai fac. Daca da imi puteti spene unde ati mers si cum ati rez. Multumesc !