Cum sa fac fata emotiilor puternice ?

Anxietate

Postata de AlynLion cu 8 ani in urma.

Buna.Am emotii puternice cand ma duc la liceu ,cand stau in ore,pauze,ma gandesc sa nu gresesc cu ceva,sa ma fac de rusine,stau incordat,tensionat,nu sunt deloc degajat..si mereu cand trebuie sa ma duc undeva,sa sustin un examen ,sa ma intalnesc cu cineva strain,la medic,la liceu,in societate am emotii si nesiguranta in mine.Ce as putea face?Cum as putea sa infrunt si sa controlez emotiile puternice si tensiunea asta emotionala?Dati-mi va rog aici cateva sfaturi,daca puteti.
Multumesc.

Raspunsuri (2)

FreeStyle11

acum 8 ani

Dar tu sti ce iti cauzeaza aceasta nesiguranta si incordare? daca nu sti cauzele, e greu de tratat, pana si ceva de genul asta.In orice caz ceea mai buna solutie este sa incepi sa ai incredere in tine, iar asta variaza de la om la om, trebuie sa faci ceva ce iti place, ce te face pe tine sa te simti bine si sigur pe tine si incet incet vei capata o stare mai buna si o incredere mai mare in tine.Si aspectul conteaza, pt ca asta ii face pe oameni sa se simta mai bine cu ei insasi cand arata si se simt bine.Nu stiu cumn arati, dar daca e ceva care te deranjeaza la aspetul, rezolva-l cat mai repede, daca se poate.Daca ai probleme in familie si acestea te fac sa te simti prost, incearca sa vorbesti cu parintii si sa le explici efectul lor asupra ta(daca este cazul de asa ceva).Sunt multe sfaturi, o sumedenie, daca nu functioneaza, poti apela la un psiholog, si eu cred ca e solutia cea mai buna, fiind ca ai ocazia sa vorbesti fata in fata cu cineva priceput.In rest sa ai o atitudine pozitiva si increzatoare,oameni au respect fata de cei increzatori, asta conteaza chiar mai mult decat aspectul, cum te porti si cum iti expui ideile in fata celorlalti.

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 8 ani

Noul an să vă aducă speranţă, sănătate şi fericire!
La mulţi ani!

Psihoterapeut: Gabriel Pȋrvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Website:www.psihoutil.ro