Cum pot scăpa de aceste episoade?

Anxietate

Postata de Utilizator11719774946 cu 3 luni in urma.

Bună ziua. Am 20 de ani și aș dori să adresez o întrebare. De când a plecat mama mea în străinătate am rămas eu sa am grija de casă și am intrat într-un cerc vicios. La început am crezut ca e o depresie, însă am fost la terapie și mi s-a spus că am doar o anxietate mai accentuată însă nu cred că este doar asta. În continuare ma confrunt cu atacuri de panică, disociere față de sine ma simt de parcă totul ar fi un vis și tot felul de gânduri negre care nu par că vor înceta vreodată să-mi afecteze viața. Medicul psihiatru mi-a recomandat xanax înainte de culcare însă nu prea ma ajuta, însă știu ca viata merita trăită dar parcă această situație pare fără sfârșit. Ce pot face în acest caz?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Situatia dvs. este dificila si va intelegem ingrijorarea. Este bine ca ati inceput terapia, acesta fiind un pas important pentru a va simti mai bine. Suferinta psihica este reala si trebuie tratata serios.

Atacurile de panica si disocierea sunt simptome comune ale anxietatii extreme. Terapia poate ajuta, dar uneori este nevoie si de tratament medicamentos. Daca Xanax-ul nu va ajuta, discutati cu medicul despre ajustarea dozei sau schimbarea medicamentului. Terapia cognitiv-comportamentala este eficienta pentru anxietate si panica.

Acordati atentie si sanatatii dvs. fizice prin activitate fizica regulata, dieta echilibrata si somn adecvat. Tehnici precum meditatia si yoga pot ajuta in gestionarea stresului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/atacul-de-panica-si-tulburarea-de-panica_16
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/masuri-imediate-in-cazul-unui-atac-de-panica_16180
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/cand-devin-atacurile-de-panica-o-problemai-esentialul-despre-tulburarea-_18549
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/tulburarea-de-identitate-disociativa-sau-personalitatea-multipla_17519

Clinica Hope

acum 2 luni

Bună ziua! Pentru a gestiona episoadele de anxietate și atacurile de panică, este esențial să continui să colaborezi cu medicul tău psihiatru și să urmezi tratamentul prescris. Dacă simți că medicația actuală nu este suficient de eficientă, discută cu medicul despre posibile ajustări sau alternative. În paralel, continuarea psihoterapiei poate fi foarte benefică.Te poate ajuta să identifici și să modifici gândurile și comportamentele care contribuie la stările tale. Această combinație de tratament medicamentos și terapie poate oferi un suport esențial pentru a depăși aceste dificultăți.