Cum pot dormi si trai normal

Anxietate

Postata de 3050 cu 14 ani in urma.

O deceptie profunda in viata de cuplu mi-a produs o grava depresie Zilnic, ore intregi nu ma pot concentra decit pe asta .Am avut chiar o criza de panica.Totul pe fondul unei insomnii mai vechi.Sint hipertensiv dependent de tratament medicamentos.Doresc sa ma pot gindi si la altceva decit necazul mare pe care l-am trait.

Raspunsuri (11)

Adrienne

acum 14 ani

Depinde, cat de veche este problema.........nu trece peste noapte. Te vei simti mai bine in momentul in care, persoana in cauza iti va deveni indiferenta, fara sa uiti totusi ce s-a intamplat.

acum 14 ani

Persoana in cauza este sotia mea de care ma leaga 34 de ani de trai in comun.Nu-mi poate fi indiferenta ba dimpotriva.tocmai de aici rezida complexitatea situatiei.

Adrienne

acum 14 ani

Situatia este atat de coplexa pe cat vrem noi sa fie. Nu am intrat in discutie, de dragul discutiei...........se poate. Depinde si de gravitatea problemei.

acum 14 ani

Cindva demult au fost niste rani mai vechi cauzate amandorura,rani crezute uitate si vindecate.Acum,la 59 de ani ai mei si 56 ai ei am gasit intamplator in emailul ei sute de mesaje cu caracter cvasiamoros purtate in ultimii patru ani cu fostul prieten din studentie aflat,(slava Domnului) la mii de Km departare de foarte mult timp.Asta m-a dereglat total,vechile rani s-au deschis mai dureroase ca inainte vechile infidelitati au reinceput sa ma chinuie si de aici toata suferinta.Cam asta e,cred ca am fost prea specific i-mi cer scuze.

rodica daniela1

acum 14 ani

Copii aveti????? O situatie dificila........... dar din cate inteleg o iubiti prea mult...PACAT!!!!! Va doresc puterea necesara sa depasiti acest moment greu al vietii!!!!!

acum 14 ani

Da,doi, chiar si nepoti.

rodica daniela1

acum 14 ani

Sa va traiasca si copii si nepoti.Daca as fi in locul dv. cred ca as proceda astfel:Ac***a in vedere ca e a doua oara cand sufar din acelasi motiv si tot pentru aceeasi persoana,si mai ales ca am copii cu sotia mea si nepotei(deci sunt un om implinit) mi-as convoca sotia la cea mai serioasa discutie din viata noastra.In primu rand as intreba-o ce nu i-am oferit eu? De mute ori in cuplu se uita de faptul ca o femeie indiferent de varsta ramane tot femeie,si asteapta mangaiere,dragoste,alintari de la sotul ei. Vedeti domnule chiar si un e-mail daca contine vorbe frumoase de dragoste inseamna ceva.Poate nu i-ati acordat suficienta atentie sotiei si de aceea probabil a incercat sa capete atentie din alta parte.Dar intr-un mod amiabil cu vorbe sincere(din partea amandurora) se poate ajunge la un comun acord sa depasiti aceasta problema,sa mergeti in viata impreuna pana la capat ca e pacat de copii si nepoti de-a fi pusi intr-o situatie din aceasta.Va doresc din suflet sa treceti cu bine peste aceasta problema,si sa ne iertam unii pe altii ca si Dumnezeu ne iarta..

Adrienne

acum 14 ani

Nu vreau sa te supar, nu vreau sa crezi ca minimizez durerea ta.................dar este o situatie, dupa parerea mea care, cu multa bunavointa ,impreuna , o puteti rezolva. Ia-o ca pe un joc adolescentin intarziat [se mai poate intampla, daca acolo, in suflet a mai ramas ceva ]. Nu exista pericolul de a se intampla ceva concret...........vorbiti........fa glume tandre ..........nu te distruge ........nu are rost la acesta varsta. Am crezut ca este vorba despre ceva cu mult mai grav............incearca sa te opui acestor ganduri care, nu te supara,dar in mod gratuit iti pot face rau. Radicalitatea mea se referea la situatii mult mai grave. Multa sanatate !

acum 14 ani

Va multumesc.Detest sa-mi pun sufletul pe taraba,dar aveam nevoie sa stiu si cum gandesc alti oameni. Norocul a vrut sa gasesc niste oameni deosebiti.VA MULTUMESC

acum 14 ani

Stimata Rodica, Cred,adica sint sigur,ca ai mare dreptate.Sint un om obisnuit,cu calitati si defecte obisnuite. Nu beau, nu fumez si femeile nu mai constituie o problema pt mine de multi ani.Totusi recunosc ca nu am fost un tip prea tandru niciodata, totdeauna mi-am cenzurat instinctele am considerat ca o viata in doi trebuie sa se incadreze intre niste repere foarte precise.Mi-am reprimat efluviile sentimentale in limite rezonabile chiar daca nu doream asta din dorinta de a evita extremele. Am gresit, am gresit foarte tare.Dar se poate repara.Am sa-mi dau toata silinta sa fiu acum la maturitate macar o parte din cel care trebuia sa fiu in tinerete. Greu, dar nu imposibil. Am constatat cam tarziu ca mai mare decat placerea de a primi ceva este de a darui ceva.Multumesc mult pt timpul pe care-l irosesti cu mine.

rodica daniela1

acum 14 ani

Ma bucur ca spuneti ca se poate repara.Va doresc din suflet succes!!!!!!!!!!!!!!!! Sa auzim de bine.......................