Cum pot ameliora stările acestea ?

Anxietate

Postata de Flavius cu o luna in urma.

Bună ziua! De o perioadă de timp mă simt foarte obosit oricât aș dormi, pot dormi 10,11 h și tot degeaba, nu am energie și îmi este somn toată ziua.
Analizele îmi sunt bune toate , dar totuși mă doare puțin în zona ficatului , având în vedere ca analizele la ficat sunt foarte bune. De la ce ar putea fi ? Nu găsesc soluția nicăieri, medicii au spus ca nu am nimic. E doar pe fond psihic, din cauza anxietății?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi cu siguranta legate de anxietate. Psihologia a demonstrat de-a lungul timpului ca stresul emotional si anxietatea pot avea manifestari fizice, printre care si oboseala cronica. Totusi, acestea pot fi si semne ale unor probleme mai serioase cum ar fi sindromul de oboseala cronica, anemia, hipotiroidismul, diabetul, sau chiar apneea de somn.

Recomandarea noastra este sa incercati sa observati daca exista vreun model in starea de oboseala pe care o simtiti - poti sa tineti un jurnal al oboselii.

Notati ce ati mancat, cat ati dormit, ce activitati ati facut si cum te-ai simtit. De asemenea, poate fi util sa urmati un program de somn regulat, sa manancati alimente sanatoase, sa faceti miscare regulat si sa incercati sa reduceti stresul prin tehnici de relaxare cum ar fi meditatia sau yoga.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie, https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/8-metode-de-a-scapa-de-anxietate-in-mai-putin-de-5-minute_12446
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/cauzele-care-determina-tulburarile-de-anxietate_16607
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/tratament-naturist-pentru-anxietate_3808

Psih. Stefania Budacu

acum o luna

Bună ziua, recomand să faceți o ecografie abdominală la un medic care se pricepe să citească ceea ce vede.
Mergeți la un medic internist care să vă recomande și restul de analize pe care nu le-ați făcut – sunt foarte multe analize… de exemplu, teste pentru hepatite și multe altele.
Notați simptomatologia: de când sunt insomniile, ce s-a întâmplat în perioada respectivă, dacă pofta de mâncare s-a modificat, dacă aveți preferințe alimentare acum față de altădată, activități pe care le faceți sau pe care nu le mai faceți și ce alte schimbări considerați că au apărut.
Dacă toate rezultatele sunt bune, adresați vă unui psihoterapeut – vă recomand să găsiți un psihoterapeut specializat în psihoterapie cognitiv comportamentala.
Toate cele bune!

Clinica Hope

acum o luna

Bună, Flavius! Oboseala persistentă și lipsa de energie pot fi, într-adevăr, legate de anxietate și de alte probleme psihice. Chiar dacă analizele medicale nu arată probleme fizice, starea ta de bine poate fi afectată de stres, anxietate sau alte tulburări emoționale.

Pentru a ameliora aceste stări, îți recomand să consulți un psiholog sau psihiatru. Terapia poate fi foarte eficientă în gestionarea anxietății și a simptomelor asociate, inclusiv oboseala cronică. Un specialist te poate ajuta să identifici factorii psihologici care contribuie la starea ta și să dezvolți strategii pentru a le gestiona.

De asemenea, menținerea unui stil de viață sănătos, cum ar fi exercițiile fizice regulate, o alimentație echilibrată și o rutină de somn consistentă, poate contribui la îmbunătățirea nivelului de energie și a stării generale. Evită consumul excesiv de cofeină și alcool, deoarece acestea pot agrava anxietatea și problemele de somn.