Ce sa fac in acest caz?

Anxietate

Postata de Ancuta Adda cu 6 ani in urma.

Dupa un atac de panica din cauza fricii de dentist sintomul de frica s-a accentuat foarte tare( nu doarme singura, nu sta singura in casa) iar starea de sanatate s-a inrautatit. A consultat un medic care i-a prescris: sirochel, cipralex, broazopam. Starea i s-a inrautatit considerabil si i s-a schimat tratamentul, in momentul de fata urmeaza schema: serlift, broazopam, imovan. Se simte din ce in ce mai rau, nu poate dormi mai deloc, stare de nervozitate acentuata ( nu suporta nici sa vorbesti cu ea ), dureri in tot corpul, stare de epuizare, calduri si furnicaturi localizate in zona spatelui si a mainilor, frisoane si uneori blocare a muschilor. In momentul cand apare senzatia de slabire in organism lesina ,manevra de trezire fiind foarte dificila.

Raspunsuri (4)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 6 ani

Bună ziua! Vă recomand ca în paralel cu tratamentul medicamentos prescris de medicul psihiatru, să îndrumați persoana a cărei situație ați descris-o mai sus să facă psihoterapie cognitiv-comportamentală, care este cea mai indicată formă de psihoterapie pentru probleme legate de anxietate. Pentru clarificări suplimentare vă aștept întrebările pe e-mail.

Cu cele mai bune gânduri!

Ancuta Adda

acum 6 ani

Va multumesc mult! Va voi urma sfatul!
Problema e ca e foarte epuizata fizic, de aproape o saptamana debea se tine pe picioare( episoadele de frisoane si inclestarea muschilor sunt foarte dese, noaptea nu doarme decat o ora jumate in caz fericit 2). La ultima investigatie medicala i s-a descoperit si ulcer ,credeti ca de la tratamentul medicamentos poate sa i se iinrautateasca starea fizica.

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua! Medicamentele povestite de dvs nu au nicio legatura cu atacul de panica, iar asocierea lor nu este una fericita in diagnosticul atacului de panica - doar daca pacienta este schizofrena. Contactati ori un psihoterapeut foarte bun, ori un psihiatru foarte bun si responsabil pentru retetele prescrise!

Utilizator11558246426

acum 4 ani

am nevoie de ajutor..