Ce pot sa fac in legatura cu asta ?

Anxietate

Postata de Florian cu un an in urma.

Bună ziua ma numesc Florian am 19 ani și am niște probleme noaptea care nu mi se întâmplă des ci foarte rar în ultima vreme au început sa se întâmple mai des,deci eu am niște probleme cu respirația deja am luat legătura cu un pneumolog mi a spus tot ce trebuie sa fac sa vadă ce pot avea dar problema e și în care sunt și disperat în momentul asta și aceea fiind noapte când încerc sa adorm mă trezește într-un fel inima habar n am cum sa explic pt că sunt foarte agitat și nu știu răspunsul deci adorm 5-10 minute sau mai bine și după simt ca ma trezește inimă într-un fel dar nu bătând rapid ci foarte încet de parca ar sta sa se oprească

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Bună dimineața Florin! Am înțeles din ceea ce relatezi că urmează să te consulte un pneumolog; îți recomand să te vadă și un cardiolog, fiind vorba despre inimă. Dacă investigațiile acestea ies bine, diagnosticul este de atac de panică – în care caz îți recomand să consulți un psihoterapeut specializat în psihoterapie cognitiv comportamentală. Toate cele bune!

Florian

acum un an

Eu m as putea gândii ca ar fii vorba de o hiperventilatie sau ceva ca tot odată respir foarte greu am nevoie sa trag cu putere aer din plămâni,dar acesta problema cu inima ar putea fii ceva serios sau doar atacuri de panica ceea ce nu prea cred ca ar putea fii pentru că nu îmi bate inima repede când apuc sa adorm cu pur și simplu ma trezește ca un soc de parca s ar opri