Ce medicament mai este bun pentru vertij și stări de vomă în afara de rivotril? ?

Anxietate

Postata de Utilizator11616850371 cu 3 ani in urma.

Bună ziua, iau rivotril de 5 luni, jumate dimineață jumătate seara de 2mg deoarece am avut steri de panica, vertij, greata, dureri de cap. Cu acest medicament mi au dispărut stările pe care le aveam. Am încercat sa opresc medicamentatia cu rivotril și a doua zi deja începeau iar stările de vertij, greata și durerile de cap. Acum nu pot merge la munca sau sa îmi fac toate treburile zilnice fără acest medicament. Precizez ca doctorul mi a trecut în fisa medicala suferind de anxietate severa. Întrebarea mea este ce tratament as putea sa iau pentru a stopa definitiv amețeala și stările astea care îți provoacă panica? Precizez faptul ca psihiatrul mi a recomandat tratamentul cu rivotril și nu am mai fost de atunci la el nici la un neurolog. Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/vertijul-simptome-cauze-si-tratament_14822

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Buna ziua,

Luati legatura cu psihiatrul, doar acesta este in masura sa va modifice schma de tratament. Posibil sa va fi confruntat cu sevraj ca urmare a intreruperii bruste a Rivotrilului.
Tratarea anxietatii se realizeaza prin medicatie si psihoterapie. Prin demersul psihoterapeutic posibilele simpotome generate de sevraj vor fi mai usor depasite.

Sanatate si o zi buna!