ce inseamna?

Anxietate

Postata de csa cu 12 ani in urma.

buna. va rog frumos sa-mi explicati termenul de Tulburare depresiva-anxioasa cu som atizari.va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Depresia este o boala de natura psihica ce afecteaza puternic existenta persoanei in cauza. Ea presupune de multe ori retragere din viata sociala si tendinta de a nu se mai implica in activitatile care inainte produceau placere. Puteti citi mai detaliat aici despre depresie: http://www.consiliere-psihologica.ro/ro/ce-este-depresia.html

Acum, depresia se poate asocia cu o stare anxioasa (de teama crescuta) si sa aiba manifestari somatice (persoana in cauza prezinta simptome fizice gen durere, cresterea aciditatii in stomac, palpitatii, insomnii etc.).

Este foarte important sa urmati tratamentul prescris si sa urmati sedinte de psihoterapie pentru a putea sa diminuati si in final sa va insonatositi.