Ce ar putea fi?

Anxietate

Postata de ReTz cu 10 ani in urma.

Buna seara, stie cineva de ce mintea mea ramane blocata pe un anumit obiect? (oarecare) merg pe strada, ma uit la un copac, sau o masina, indiferent si parca ma pierd, nu mai sunt atat de atent in jur la nimic, parca sunt in transa...ca si cum sunteti voi cand stati pe ganduri...eu asa sunt mereu,privesc in gol.ce ar putea fi? Privesc tot timpul in gol, ca si cum as sta pe ganduri, dar fara sa vreau :).

Raspunsuri (2)

Miu

acum 10 ani

Pur si simplu nu te concentrezi,incapacitatea de a te concentra si in general mersul,urcatul scarilor,spalatul pe maini sunt lucruri care nu necesita un efort de concentare,tuturor ni se intampla sa facem lucrurile acestea si deseori sa constientizam ca pret de cateva secunde nu am realizat ca am facut lucrul respectiv,de exemplu daca ai inchis sau deschis usa,daca ai mers pe strada si ai ajuns deja la destinatie.Anxietatea mai poate fi insotita si de sentimente de depersonalizare si derealizare,daca suferi de anxietate cateva sedinte la psiholog ti-ar fi de folos,insa daca apar senzatiile acestea de depersonalizare,derealizare poti merge si la psihiatru pentru a-ti recomanda anxiolitice.

ReTz

acum 10 ani

Multumesc foarte mult Miu, eu fac am foarte des si senzatii de depersonalizare/derealizare, deci o sa fac o vizita la un psihiatru :).Multumesc inca odata