Care este diagnosticul acestor manifestări?

Anxietate

Postata de boro cu o luna in urma.

Bună ziua! Tatăl meu se confruntă cu o problemă de sănătate ce ține de sfera psihiatrică. Are următoarele manifestări: frica exagerată, izolarea față de cei din jur, simte pericol aproape permanent, comunica puțin și nu mai practică activitățile fizice din trecut. Are tulburări de somn. Medicul de familie i-a prescris IMOVANE. Menționez că este lucid si recunoaște persoanele din jur. L-am programat la un medic psihiatru, dar până la vizită dores să știu dacă situația se poate agrava și care este diagnosticul acestor manifestări.

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Simptomele pe care le-ati descris pot fi corelate cu diverse afectiuni psihiatrice, cum ar fi anxietatea, depresia sau chiar un tip de tulburare psihotica. Totusi, este important sa mentionez ca doar un medic specialist in psihiatrie poate pune un diagnostic precis, in urma unui consult si a anumitor testari specifice. Pana la vizita la medic, este important sa ii asiguri tatalui tau un mediu calm, sa comunici cu el despre ce se intampla si sa il incurajezi sa isi exprime temerile sau preocuparile.

Medicamentul prescris de medicul de familie, Imovane, este de obicei utilizat pentru tratarea tulburarilor de somn, asa ca este posibil ca acesta sa i se fi prescris pentru a-l ajuta sa doarma mai bine. Situatia se poate agrava daca persoana este lasata nesupravegheata sau daca nu primeste tratamentul adecvat, asa ca este bine ca ati luat deja masuri in acest sens.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/despre-frica_4982
sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/tulburarile-de-somn-si-inaintarea-in-varsta_5932
sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/aveti-insomniii-iata-ce-trebuie-sa-faceti-pentru-un-somn-linistit_16372

Psih. Stefania Budacu

acum o luna

Bună seara, citiți cu atenție reacțiile adverse de la acest medicament și țineți cont de avertizări! Cereți opinia a încă unui medic psihiatru după ce mergeți la primul, e bine să fie două păreri.
Toate cele bune!

Psih. Stefania Budacu

acum o luna

Lăsați medicii să dea diagnosticul!

Clinica Hope

acum o luna

Manifestările pe care le descrii în legătură cu tatăl tău pot indica mai multe posibile tulburări de sănătate mintală. Faptul că tatăl tău este lucid și recunoaște persoanele din jur sugerează că nu există un declin cognitiv major, dar simptomele pot sugera o problemă de sănătate mintală care necesită atenție.

În ceea ce privește agravarea situației, orice tulburare de sănătate mintală netratată poate să se agraveze în timp. Este bine că ai programat o vizită la un psihiatru, deoarece un specialist va putea evalua mai bine simptomele tatălui tău, poate recomanda tratamente adecvate și poate discuta despre riscurile posibile de agravare.

Recomandare: Continuă să monitorizezi starea lui, să încerci să îl susții emoțional și să asiguri un mediu calm și sigur până la consultul psihiatric. Iti sugeram sa iei in calcul si psihoterapia in paralel.