Calmant Cu M pe el?

Anxietate

Postata de Utilizator11537263611 cu 5 ani in urma.

Acum cateva zile am fost la urgente am facut un atac de panica sever mi am pierdut si constiinta. Ei de acolo mi au dat un calmant ce avea un M mare pe el n am abut curaj sa inteeb si mi am revenit instant. stie cineva ce pastila este? Mie pshiatrul mi a dat prazolex dar daca il iau in timpul atacului de panica se agraveaza atacul, cu acel calmant instant imi revenisem si as vrea sa stiu si sa ii propun pshiatrului. i am intrebat si au spus ca nu stiu despre ce e vorba.

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna seara! Nu de medicatie aveti nevoie in atacurile de panica, ci de psihoterapie. Atacul de panica este declansat de o componenta psiho-emotionala, un gand sau o emotie care nu se poate manifesta la nivel constient, deeoarece campul dvs cognitiv blocheaza, dintr-un motiv sau mai multe, manifestarea in planul constient. Medicatia ascunde aceste ganduri o perioada, dupa care ele revin cu o forta mai mare, facand necesara modificarea tratamentului. Va recomand sa mergeti pe calea mai usoara, a psihoterapiei, care va ajuta enorm si in planul dezvoltarii personale! Daca doriti sa discutam, ma puteti contacta si la nr de telefon afisat aici.
Toate cele bune!

Utilizator11537263611

acum 5 ani

fac deja psihoterapie dar nu ma ajuta deoarce eu pe deasupra atacurilor de panica mai am si o neuroastenie pe fond psihic. ma copleseste o oboseala fizica, nu pot sa ma ridic din pat si obosesc , la cel mai mic efort, am frisoane, dureri de cap , iar medicii mi au zis ca n am nimic am fost la cardiolog, neurolog, endocrinolog, internist, si mi au zis ca sunt complet sanatos