buna ziua

Anxietate

Postata de GYNUTZA cu 14 ani in urma.

acum cateva luni am fost la medic si mi s-a spus k sufar de episod depresiv,mi-a dat tratament dar nu l-am urmat pt k ma simteam foarte ametita de la el.Am plecat din tara pt 7 luni si mi-a fost la fel de rau si acolo,m-am intors acasa in februariesi crizele mi-au disparut,de poate k acste crize sa apara pe baza de stress?

Raspunsuri (3)

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

Stressul e un factor major ce duce la decompensarea organismului .

Psihoterapeut Adina Demian

acum 14 ani

Buna seara Gynutza,

Imi pare rau sa aud ca ai avut episoade depresive, cred ca ti-a fost destul de greu!
Sressul este un element de vulnerabilitate dar cu siguranta nu este un criteriu singular pentru producerea starilor de depresie, anxietate sau a diverselor fobii. Sunt multi oameni cu un anumit nivel de stress, dar nu toti dezvolta strai depresive , stari anxioase sau / si atacuri de panica. Cei care dezvolta aceste stari, au un sistem de gandire relativ disfunctional.
Acest fel de gandire, care ajuta mult la producerea acestor stari neplacute, poate fi modificat prin psihoterapie, astfel incat iti recomand sa apelezi cu incredere la psihoterapie, in special la psihoterapie de orientare cognitiv- comportamentala, pentru ca are o eficienta ridicata in tratarea starilor de depresie si anxietate.
Prin intermediul cabinetului nostru, poti beneficia de ajutorul psihoterapeuticonline, daca nu esti din Bucuresti. Ptr detalii, citeste articolul: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online
Numai bine, draga Gynutza si succes!

olimpia.elena

acum 14 ani

sigur c apaar pe baza de stres, in urma stresului am inceput sa ma si eu atacuri de panica si crede-ma am crezut ca o iau razna si ca voi muri, dar nua fost asa....trebuie sa te relaxezi si sa iti gasesti linistea!!!!!