Buna! Cum scap de fobia simpla ?!

Anxietate

Postata de nasirc cu 14 ani in urma.

Am o temere din copilarie, paienjenii. Merg la tara cam la 2 saptamani si nu ma pot duce la wc, care e in curte, din aceasta pricina, nu suport sa-i vad la coltul casei noptea in lumina lunii sau neonului, nici la televizor si la padure sau in gradina sunt atenta sa evit, in beciul casei nici nu mai vb. Cand sunt in situatia sa vad ... ma sperie si automat parasesc spatiul, bate inima tare parca sare din piept, ma enervez,simpt o tensiune interioara. Ce sa fac, familia ma intelege, incerc sa nu fac caz dar nu cred ca ma inteleg cei din jur pentru ca imi spun:"Numai copiii mici se tem" ;de glumele proaste care s-ar putea face nici nu discut ?

Raspunsuri (4)

nasirc

acum 14 ani

Am o temere din copilarie, paienjenii. Merg la tara cam la 2 saptamani si nu ma pot duce la wc, care e in curte, din aceasta pricina, nu suport sa-i vad la coltul casei noptea in lumina lunii sau neonului, nici la televizor si la padure sau in gradina sunt atenta sa evit, in beciul casei nici nu mai vb. Cand sunt in situatia sa vad ... ma sperie si automat parasesc spatiul, bate inima tare parca sare din piept, ma enervez,simpt o tensiune interioara. Ce sa fac, familia ma intelege, incerc sa nu fac caz dar nu cred ca ma inteleg cei din jur pentru ca imi spun:"Numai copiii mici se tem" ;de glumele proaste care s-ar putea face nici nu discut ?

nasirc

acum 14 ani

Asa, cum m-ai sfatuit, procedez de fiecare data, mai ntai ma asigur sa nu fie nici unu . Mereu dau spray pentru ganganii i matur bine locul apoi ma pot desfasura.
Am grija sa fie mereu curat peste tot ca sa nu am surprize, de obicei prin firea mea sunt preocupata de curatenie.
Am incercat sa privesc paienjenii mici si nu ma sperie atat de tare dar cu ceva ii omor repede, ca nu am curaj sa pun mana pe ei, daca e mai mare dau cu spray da nu ma apropii, evit. Multumesc foarte mult, o s incerc asa cum m-ai sfatuit ca sa pot s accept orice tip de paienjen, fie el mic sau mare.
In mod sigur imi va folosi, din nou iti multumesc.

Rodica

acum 14 ani

Buna ziua....sunt casatorita.2 copii majori,49 ani.Situatia locurilor de munca la acest moment a facut ca toti membrii familiei sa plece de acasa,mentionez ca ei se intorc acasa la 1 luna.In aceasta perioada am o teama deosebit de mare de a sta singura in casa(locuiesc la curte)cand toata familia se reuneste este totul ok...poate fi vorba de anxietate,va rog mult sa-mi raspundeti.

Anonim Desigur

acum 12 ani

Buna ziua! Am 23 de ani si sunt din Timisoara, sufar de fobie sociala (autodiagnosticata) de mic, cine sufera de fobie sociala, anxietate, atacuri de panica sau doar vrea sa vorbim as fi bucuros sa ma contacteze pe mail sau messenger la adresa [email protected]

Va multumesc, o zi buna!