atacuri de panica

Anxietate

Postata de Roby22 cu 9 ani in urma.

Buna seara , am 17 ani si trec printr-o perioada foarte ciudata.. de vreo o saptamana ma confrunt cu niste stari proaste adica fara chef de viata , stare de rau , durere de burta.. m am gandit ca am niste atacuri de panica.. adica pana acum o saptamana .. mi se intampla ca odata la 2 saptamani sa intru intr o stare din senin de tremur , rau si dureaza cam 10 minute si se manifesta destul de urat.. dupa cele 10 minute raman cu o stare p***a in care nu ma pot controla si dureaza cam o zi.. in rest am fost la medic si am inteles ca am probleme cu bila dar se rezolva , m am gandit ca de la aia e problema dar nu prea cred.. imi aduce mai mult a atacuri de panica mai ales ca gen daca ma gandesc la niste faze sau vad ceva ma gandesc la starea aia si mi se face frica .. pe langa ca mereu ma gandesc sa nu intru in starea aia. mersi frumos !

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Este recomandat sa consultati un psihoterapeut.

George Razvan

acum 9 ani

Salutari, oameni buni!

Si eu am trecut si inca ma confrunt cu unele stari de acest gen. Sufar aproape zilnic. Chestia e ca atunci cand nu ma gandesc deloc la asta sunt bine. Si incet, incet am invatat sa ma cunosc, sa stiu ce stari imi da depresia si sa fiu mai calm in privinta lor.

Am citit doua carti care m-au ajutat:
-"Depresia in 60 de intrebari", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3p8Af
-"50 de semne ale tulburarilor psihice", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3pS8E .

Prima carte este sub forma de dialog pacient-doctor iar cel de-al doilea autor tine sa redea tot felul de stari intalnite de-a lungul carierei dumnealui.

Sanatate!

Roby22

acum 9 ani

Buna ziua , dar e foarte greu de controlat... acu am intrat destul de des in aceste stari si mereu raman cu o teama sa nu intru iarasi .. si acum mi am facut un obicei ca seara sa intru mai mereu si nu ma pot controla... acu in afara sa mi fie foarte rau si dupa sa intru in starea aia mai ales seara si sa ma trezesc noaptea alte probleme nu prea am...