Atac de panica

Anxietate

Postata de MembruMobileApp150330210428338 cu 6 ani in urma.

Bună seara acum cca 9 luni de zile mi-am cumparat o tigare electronica am fumat o zi din ea iar seara când sa schimb rezerva cu lichid mi-a curs o picătura pe piele în următoarele minute aveam stari de lesin palpitatii valuri de cald frig frica foarte mare de moarte..Am fost la urgente mi s-au făcut ekg totul a ieșit în regulă și nu au avut niciodată explicație sa îmi dea..totul a continuat așa cu aceste atacuri timp de 4-5 luni..Am fost și la medicul de familie la fel Ekg a ieșit oke..în prezent nu mai am aceste crize..dar sunt doborât psihic..de când mă trezesc pana seara când adorm gândul îmi e numai ca as face un infarct și as muri pur și simplu nu îmi mai pot continua viața normal nimic nu mai e ca înainte. .multa lume îmi spune ca e ceva psihic..aștept și răspunsul vostru,va mulțumesc.

Raspunsuri (1)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 6 ani

Bună seara! Mergeți la un psiholog clinician pentru o evaluare. Din simptomele descrise de dumneavoastră pare a fi vorba de hipocondrie. Evaluarea vă va oferi informații clare referitor la această problemă da și legate de nivelul de anxietate si/ sau depresie. De asemenea vor fi făcute recomandări de tratament.
Trebuie să ști că terapiile cognitiv-comportamentale sunt eficiente în tulburările de anxietate.
Puteți verifica aceste informații pe internet.
Vă doresc sănptate!