Atac de panica

Anxietate

Postata de Elena991510 cu 15 ani in urma.

am o prietena f buna, care mai nou are atac de panica, de vre-o saptamana, si ii e frica sa ramana singura in casa, sa nu o apuce iar...
I s-a recomandat Xanax, este bun? Atacul de panica , cred ca survine in urma unui stres constant..

Raspunsuri (5)

GEANINA21

acum 15 ani

si eu sufar de aceasta cumplita boala de mai multi ani. Am mers la psihiatri si mi-au dat xanax si xeroxat. Am urmat tratamentul un an. dupa 3 luni de la incetarea tratamentului am recazut. Am inceput sa iau din nou tratamentul. inca un an. Ca si prima data, dupa 3 luni, la prima emotie mai puternica, am recazut. In acel moment m-am hotarat sa-mi stapanesc eu emotiile si am inceput sa ma tratez singura. Am inceput cu reflexotrapie, aromoterapie, masaje de relaxare si EXTREM de important; am inceput sa merg la psiholog. Impruna cu acesta am inteles care este mecanismul care declanseaza aceste atacuri(frica), cum se naste acest sentiment si cum il pot controla. Nu am crezut la inceput ca va functiona, dar au trecut mai bine de 2 ani de atunci si nu am avut nici un atac major, numai cateva incercari timide pe care le-am controlat cu ajutorul tehnicilor invatate de la psiholog. trebuie mentionat ca de atunci nu am mai luat nici un medicament. In toata aceasta perioada am mers la biserica si cu ajutorul lui Dumnezeu am depasit multe momente grele si sufletul meu a stat mai aproape de Duhul sfant. Daca vrei sa fii bine, pentru ca nu iti pot confirma ca te vei vindeca, incearca acest traseu si o sa vezi ca este o solutie

multa sanatate!

Elena991510

acum 15 ani

Multumesc ca mi-ai raspuns. Intradevar, credinta vindeca sufletul. O sa ii tarnsmit tot ce mi-ai scris, si cu siguranta va capata mai multa incredere.
Multa sanatate !!

dragos dumitru

acum 15 ani

Atacul de panica poate avea mai multe cauze, nu trebuie tratat doar efectul. Un medic specialist isi va da seama cu siguranta ce se intampla. Medicamentele ce lucreaza cu psihicul nu cred ca e bine sa fie luate la recomandarea medicilor de medicina generala sau de familie, asta clar. Sfatul meu este sa consulte un medic psihiatru si sa urmeze un tratament adecvat. In mod sigur va scapa de aceasta problema.

LAURA6578731

acum 15 ani

Cel mai bine este sa consulte un psiholog,si eu am avut probleme cu frica de a sta singura in casa si chiar de a merge singura pe strada.Astfel de probleme trec foarte greu sau chiar deloc.Xanaxul este bun dar trebuie sa faca tratament indelungat.Ii doresc multa sanatate si cu ajutorul unui psiholog si evident prin "lupta cu ea" o sa-i treaca.

florin

acum 13 ani

Oameni buni. feriti-va pe cat posibil de xanax si de tot felul de "benzo". Am urmat un tratament scurt cu xanax 0.50mg la pranz si 0.50 seara si a fost foarte greu sa renunt la el. Imi dadea stari de ireal, parca eram pe alta lume. Nu mai spun ca dupa ce am incetat tratamentul asa cum a spus medicul ...usor...usor rducand doza atacurile de panica au revenit si a trebuit sa lupt singur cu ele. Grija mare!