atac de panica

Anxietate

Postata de nikolee cu 12 ani in urma.

am 26ani si ma confrunt foarte des cu atacuri de panica,in timpul carora imi creste tensiunea arteriala ajungand uneori si la 16-11.va rog sa-mi spuneti daca este normal sau sunt hipertensiva?desi cu cateva luni in urma am fost la cardiolog si totul era bine.
va multumesc...

Raspunsuri (4)

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Buna ziua,

Cresterea tensiunii arteriale atunci cand te confrunti cu un atac de panica este normala, aceasta fiind unul dintre simptomele acestei afectiuni. Ai procedat foarte bine ca ai mers la cardiolog pentru a verifica starea de sanatate a inimii tale, astfel ai eliminat aceasta posibilitate.
Iti recomand sa apelezi la serviciile unui consilier psihologic sau ale unui psihoterapeut care sa te ajute sa inveti cum sa gestionezi aceste atacuri de panica, cum sa te relaxezi si implicit sa capeti o stare de bine.

Multa sanatate!

eugen

acum 12 ani

draga nikolee..iti dau o veste buna....problema ta medicala se poate rezolva suta la suta...apeleaza cu incredere la un medic psihiatru ,urmeaza-i cu sfintenie tratamentul si sfaturile,ai rabdare ca toate astea cere timp.....si ai sa vezi ca iti recapeti viata normala inapoi..ai incredere,succes:))

florin

acum 12 ani

si eu am avut atacuri de panica,daca mergi la medicul pshiatru nu faci nimik totul depinde de tn si vointa ta ,eu am fost la medic pshiatru si tratamentul mi au facut mai mult rau.daca pot s te ajut cu ceva id meu florin_luciano.succes

Ana Badita

acum 12 ani

Recomandarea este de a merge la un PSIHOLOG,nu la un psihiatru,pt ca panica este una dintre cele mai simplu de tratat tulburari,FARA MEDICATIE,doar cu psihoterapie (singura care si-a dovedit eficienta si ale carei efecte se mentin in timp este terapia cognitiv-comportamentala).

Mai intai cautati un psiholog clinician pt diagnostic-se vor folosi interviuri structurate,gen SCID I,iar apoi vi se va recomanda psihoterapie (consilierea nu este suficienta in cele mai multe cazuri,dar depinde de vechimea tulburarii,varsta, comorbiditati).

succes!

psiholog Ana Cristina Badita