atac de panica

Anxietate

Postata de monica132101406 cu 12 ani in urma.

Acum doua zile am avut un atac de panica care a debutat cu o HTA 20/12 si un puls de 163.Credeti ca as putea suferi un atac de acord? Mi-am facut 2 elecrocardiograme si o ecocardiografie care au iesit absolut perfecte.Acum sunt in tratament cu Enap 5mg, Xanax 0,5 si Magne B6 , dar pulsul tot este mare... mi s-a prescris si Lokren dar imi este teama sa-l iau deoarece am citit ca intreruperea tratamentului ar putea fi dramatica?Ce as putea lua pentru a-mi normaliza pulsul? Nu am probleme nici renale si nici tiroidiene.Am 43 de ani.
Multumesc

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 12 ani

Atata timp cat este un atac de panica, nu este un atac de cord. Atacul de panica este strict pe fond psihic. Este necesar un control medical pentru a stabili daca suferiti de hipertensiune sau nu. Daca da, veti lua tratament. Daca nu, apelati la un psiholog.

Dana

acum 12 ani

Da. Se poate face atac de cord de la atac de panica. Si eu patit la fel si mi s-a spus de la doctor ca se poate aunge la infarct pentru ca la 150 puls inima intra in fibrilatii...Acum nu stiu ce sa spun, eu aveam cam 120, in conditiile in care nu eram nervoasa, nu eram agitata, nu aveam emotii...Nici nu vreau sa-mi inchipui ce sa intampla cand aveam cate un atac de panica. Ideea e ca mie imi este foarte frica sa nu mor si imi opresc atacul de panica imediat..in sensul ca ma rog sau ma gandesc imediat la altceva care imi face place placere. Important este sa alungi gandurile care pot provoca acest atac de panica si sa nu te expui stimulilor care il pot provoca....
Este intr-adevar foarte grav. Si eu am facut si EKG si Eco de cord si nimeni nu a vazut nimic...Mi s-a spus ca imi fac rau singura, ca totul e in capul meu. La mine e ciudat ca tensiunea este mica, am avut si 8 cu 4, si pulsul mare...Eu iau bloxan (metoprolol) cate o jumatate de pastila dimineata si seara, si parca e mai bine cat de cat. Dar imi simt inima batand foarte tare mai mereu....In fine, treaba e destul de incurcata si e intr-adevar pe fon psihic, dar mi s-a spus de mai multi medici, ca poate imbolnavi si fizic...

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 12 ani

Buna ziua,
va recomand sa va adrersati unui psihoterapeut care ar putea sa va invete cateva tehnici de relaxare sau o metoda de autohipnoza pentru a reusi sa va linistiti si eventual sa va scada si pulsul. Mult succes!

Psiholog Jeni Chiriac

acum 12 ani

Medicamentele va ajuta sa va echilibrati biochimic, insa adevaratul echilibru pentru a gestiona recidivele pe termen lung este dat de lucrul personal cu sine, realizat cu sprijinul unui psiholog.

ica

acum 12 ani

ok eu sufar de aceeasi anxietate.si as avea o intrebare ..........anxietatea se trateaza[dispare ca durerea de cap?] sau doar o amelioram, caci o sa o avem toata viata.va rog daca e cineva si imi poate da un raspuns ii multumesc din suflet.

Psiholog Jeni Chiriac

acum 12 ani

Depinde de particularitatile fiecaruia dintre noi si ce mecanisme de adaptare dezvoltam in relatie cu temerile sau emotiile noastre. Sunt si povesti cu final fericit