atac de panica sau probleme de alta natura

Anxietate

Postata de ciptoni cu 10 ani in urma.

Buna seara am o serie de simptome care au dus medicii spre diagnosticul de distonie neurovegetativa , am facut un tomograf in al carui rezultat se gasesc urmatoarele ;
adenopatii in fereastra aorto pulmonara ,loja barethy si micronodul subpleural in segmentul apico dorsal stang mi au spus ca nu e nici o problema dar nici nu am primit prea multe explicatii . Va rog daca stie cineva ce insemna cele scrise mai sus sa ma lamureasca si pe mine ,mentionez ca acum toate crizele si atacurile e panica pe care le am pleaca cu o durere in partea stanga a spatelui care pulseaza si se extinde cu un spasm pe stomac si tot tacamul tahicardie, tensiune crescuta stare de rau ,senzatia de moarte iminenta , totodata apar si simptome la aparatul digestiv balonare senzatie de constrictie a intestinelor si durere . Daca un medic sau cineva care a mai avut aceste simptome ma poate ajuta cu un raspuns ii multumesc anticipat.

Raspunsuri (5)

Psih. Diana Dinca

acum 10 ani

Draga ciptoni,
Distonia neurovegetativa este un diagnostic de natura psihologica, simptomele acestei forme de nevroza putand fi ameliorate in cadrul unei psihoterapii. Te invit sa ma contactezi pe e-mail in cazul in care doresti sa urmezi aceasta forma de tratament.

Toate cele bune.

ciptoni

acum 10 ani

Va multumesc pentru interesul acordat problemei pe care o am v -am scris deja un mesaj pe e-mail. Va urez o zi buna.

George Razvan

acum 9 ani

Salutari, oameni buni!

Si eu am trecut si inca ma confrunt cu unele stari de acest gen. Sufar aproape zilnic. Chestia e ca atunci cand nu ma gandesc deloc la asta sunt bine. Si incet, incet am invatat sa ma cunosc, sa stiu ce stari imi da depresia si sa fiu mai calm in privinta lor.

Am citit doua carti care m-au ajutat:
-"Depresia in 60 de intrebari", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3p8Af
-"50 de semne ale tulburarilor psihice", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3pS8E .

Prima carte este sub forma de dialog pacient-doctor iar cel de-al doilea autor tine sa redea tot felul de stari intalnite de-a lungul carierei dumnealui.

Sanatate!

ciptoni

acum 9 ani

Multumesc pentru interesul acordat acestui subiect in lupta cu aceste simptome care iti fac viata un iad orice sfat e binevenit.

cretzu02

acum 8 ani

buna! cum va mai simtiti!?