As dori si eu sa imi spuneti tehnici ca sa scap de tulburarea obsesiv compulsiva

Anxietate

Postata de AlynLion cu 8 ani in urma.

Buna ziua.Sufar de TOC si e foarte neplacut.As dori si eu materiale de self-help scurte pentru TOC..Nu imi permit un psiholog si as dori sa imi scrieti tehnici de vindecare,de lucru,de actiune impotriva tulburarii obsesiv compulsive.Orice care sa ma ajute in problema TOC-ului e binevenit.Multumesc din suflet

Raspunsuri (4)

Psih. Cristina Pricop

acum 8 ani

buna ziua
exista si posibilitatea unor sedinte de psihoterapie gratuite decontate de casa de asigurari cu un bilet de trimitere de la medicul de familie

tehnica folosita in TOC este expunerea cu prevenirea raspunsului, sa va expuneti la obsesie fara sa faceti nimic, sa amanati actiunea, compulsia pana scade anxietatea sau devine insuportabila.
de asemenea, o restructurare cognitiva este utila dar dificila fara ajutorul unui psihoterapeut.
daca doriti materiale ma puteti contacta

AlynLion

acum 8 ani

Va multumesc mult pentru raspuns.
Da doresc materiale sau orice care m-ar ajuta in TOC ..emailul meu este :[email protected] multumesc muult

Psih. Cristina Pricop

acum 8 ani

va rog sa-mi trimiteti un mail la [email protected]

FreeStyle11

acum 8 ani

Din pacate ca sa ai sanse mai mari, trebuie sa mergi si la un psiholog.De unde sti tu ce ai? cine ti-a zis asta? de obicei un psiholog sau psihiatru te diagnosticheaza, asa ca trebuia sa mergi la unul.Ce ai tu de obicei se trateaza si dispare chiar COMPLET, daca ai multa VOINTA si un AUTOCONTROL DESAVARSIT, pt asta trebuie educata mintea, insa tu fara sa sti ce si cum trebuie facut, nu poti face mare lucru.Deci sfatul meu, dute la un psiholog, ca nu o fi mare cheltuiala, e mai importanta mintea ta, decat alte cheltuieli.Bafta multa!