arketis

Anxietate

Postata de MembruMobileApp1512748335 cu 6 ani in urma.

Buna seara! De doi ani sufar de atac de panica.Anul trecut am fost la psihiatru si imi daduse escitalopram 10mg dar nu l-am luat niciodata.Am incercat sa ma "ridic" singura ,sa trec peste starile acelea de rau,dar in ultimul timp nu am mai reusit si sapt trecuta am ajuns iar la psihiatru si mi-a dat arketis 20 mg.Primele zile a fost bn,dar dupa 5 zile de tratament am inceput sa ma simt foarte rau pt ca nu pot sa mananc nimic din cauza starilor de greata si nu pot sa stau in picioare pt ca ma simt foarte slabita.Medicul zice ca nu patesc nimic daca nu mananc si sa merg mai departr cu tratamentul dar eu ma simt rau si nu stiu ce sa mai fac. Ajutooor!

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara! Atacurile de panica se rezolva la psihoterapeut - de preferinta psihoterapie cognitiv-comportamentala - nu la psihiatru!!! Atacurile d epanica sunt determinate de un mecanism interior, mai putin constientizat de obicei. Medicamentele nu vor rezolva motivul atacului intern, niciodata!!! Daca doriti, ma puteti contacta si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!