Anxietatea si antidepresivele?

Anxietate

Postata de cu 4 ani in urma.

Buna seara, sufar de anxietate atacuri de panica, se manifesta doar prin palpitatii si senzatie ca nu pot respira destul de bine. Am mers la psiholog nu prea ma ajutat, am facut o sedinta cu psihiatru, mi a recomandat gabaran 300 si serlift 50 mg. Imi este teama sa le iau deoarece au efecte secundare destul de nasoale si stiu ca provoaca si dependenta... a mai luat cineva? Imi poate spume cum sa simtit dupa ce le a luat? Este ok sa le iau pe amandoua sau sa iau doar serlift ... ajutati ma va rog! Multumesc!

Raspunsuri (4)

Psih. Stefania Budacu

acum 4 ani

Buna ziua, rezolvarea o veti gasi tot la psihoterapie, nu in medicatie! Atacurile de panica sunt determinate de probleme psiho-emotionale, pe care medicamentele pot, o vreme, doar sa le ascunda - ele vor reveni mult mai puternic. Este adevarat ca psihoterapie inseamna schimbare de sine si asumare, si asta oamenilor nu le convine, de aceea recurg la medicatie.

acum 4 ani

Va multumesc mult!

acum 4 ani

Buna ziua, Atacuri de panica se rezolva cu psihoterapie. Pana cand ajungeti la un terapeut va recomand sa va observati, in ce situatii apar simptomele descrise de Dvs. Identificati emotiile, gandurile, sentimentele care se declanseaza in acele situatii. Acordati-va timp si descoperiti ce anume va provoaca aceste atacuri de panica

acum 4 ani

In aceasta perioada persista atacurile cam mereu.. nu ma gandesc la ceva anume pur si simplu apar ele asa.. multumesc!