Anxietate?

Anxietate

Postata de Marina315 cu 12 ani in urma.

De aproximativ 3-4 ani am observat ca atunci cand plang sau ma enervez foarte tare de fiecare data mi se pune un "nod" in gat si respir greu ca si cum m-ar strange cineva de gat sa fie vorba oare despre Anxietate.. sau ?

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

In mod traditional nodul in gat este asociat cu anxietatea. Totusi, din ceea ce descrieti dvs este mai mult un blocaj in comunicare: va este greu in acele momente sa exprimati verbal ceea ce simtiti. Am intalnit la foarte multi dintre clientii mei astfel de manifestari. In urma sedintelor de psihoterapie au reusit sa elimine acest blocaj.

Va recomand daca doriti sa scapati de aceasta senzatie sa urmati un proces psihoterapeutic.

Dr.Roxana Ionescu

acum 12 ani

Ar putea fi distonie neuro-vegetativa. Se poate trata naturist, Daca sunteti interesata, va rugam sa ne contactati la medicer.ro. Oricum, tratamentele medicamentoase creeaza dependenta, dar si netratata, afectiunea poate evolua spre atac de panica.