anxietate

Anxietate

Postata de olimpia.elena cu 12 ani in urma.

anxietate = atac de panica??

Raspunsuri (3)

vio

acum 12 ani

din ce am inteles si eu exista unele diferente intrei cei doi termeni; anxietatea se manifesta pe o perioada de timp mai mare, fata de atacul de panica care este o reactie brusca a sistemului nervos la un stimul considerat obstacol; anxietatea premerge atacul de panica, acesta din urma declansandu-se in momentul aparitiei unui factor considerat sresant, pe cand anxietatea previzualizeaza starea de panica fata de ceea ce se va intampla; intensitatea functiilor fiziologice (bataile inimii, uscarea gurii, tremurul etc), cred, ca este mai alert in atacul de panica fata de starea de anxietate...

olimpia.elena

acum 12 ani

nu credeam ca exista asa ceva ....atac de panica...si mai ales faptul ca aceste stari se pot repeta...din senin....:(

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

nu

atacul de panica vine la un cutremul si trece -in timpul atacului puteti avea intelepaturi nod in gat sufocari schimbari de tensiune si puls tremuraturi

anxietatea este o frica fara obiect , nu este ca o fobie (ex frica de inaltimmi,spatii inchise insecte

cel mai bine mergeti la un consult psihologic