Anxietate sau ?

Anxietate

Postata de Utilizator11580941675 cu 4 ani in urma.

Buna seara , în urma cu 5 luni trebuia sa fac o întrerupere de sarcină pentru că copilul avea malformati la inima,de atunci viața mea s-a schimbat treptat , am devenit foarte anxioasa, am inceput sa ma tem de orice , mi-am facut tot a doua lună analize să văd dacă am ceva , radiografie la plamani , ekg, ecograf abdominal , nu mi-au găsit nimic , acuma mereu am senzatia ca imi ramane mancare in gat si ma sufoc,dar niciodată n-am avut simptome de sufocare , doar ca aveam dificultăți în respiratie si durere in piept,sunt mai persistente noaptea , ziua in mare parte de timp daca sunt ocupata uit de ele , ar putea să-mi fi rămas ceva acolo sau e doar in mintea mea ?

Raspunsuri (1)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 4 ani

Bună ziua!

Cel mai probabil simptomele dumneavoastră sunt cauzate de anxietate.

Veste bună este că există tehnici eficiente care vă pot ajuta să vă simțiți mai bine.

Vă recomand psihoterapia cognitiv-comportamentală. În câteva ședințe veți învăța să gestionați aceste stări.

Numai bine!