Anxietate sau leziuni cerebrale?

Anxietate

Postata de MembruMobileApp1513594630 cu 6 ani in urma.

Buna ziua .acum 4 luni am avut un accident rutier m.am lovit foarte rau la cap in partea dreapta langa tampla .nu am lesinat am ametit putin am avut dureri locale o sapt cucui si o stare de confuzie..adica nu ma puteam concentra la nmc ..dupa cateva zile m.am simtit normal iar acum dupa 4 luni am urmatoarele simptome durere suportabila si rara , amortire in zona loviturii cateodata confuzie nu pot sa ma concentrez uit ce fac am momente cand nu imi dau seama unde sunt unde merg timp de cateva minute dupa care imi revin .si o presiune in zona aceea cateodata simt ca si cum ceva mi se intareste acolo dupa care trece si am uitat sa va zic dupa ceva timp de la accident am observat ca am pupila dreapta mai dilatata decat cealalta .e ceva grav ?? Eu nu am putut sta la rmn am claustrofobie mi s.a facut rau si as dori un sfat sunt foarte speriata si imi agravez starea orice mica durere presiune ma sperie extrem de tare ma gandesc numai la ceva grav .w posibil sa am un hematom sa ceva grav in urma accidentului?

Raspunsuri (5)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/simptomele-leziunilor-cerebrale_8993

MembruMobileApp1513594630

acum 6 ani

Multumesc!

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua, abia acum am vazut aici pe site mesajul dvs. Puteti face un RMN cerebral si sa fiti sedata inainte; mai sunt aparate mari, largi, pentru persoane supraponderale, unde ati putea incerca. Recomand RMN, si nu CT! Puteti face si o EEG, dar RMN zice tot. Dupa rezultate, daca doriti, ma puteti contacta sa mai discutam. Toate cele bune!

MembruMobileApp1513594630

acum 6 ani

Buna dimineata! Nu am ajuns la rmn , insa am fost la un medic neurolog care mi.a spus ca nu prezint semne neurologice si ca e foarte bine ca nu am lesinat atunci si ca pot trai si fara rmn ca nu ar fii nimic probabil anxietate pentru ca am stat numai cu gandul ca as putea avea ceva .vreau sa va spun ca eu am avut depresie si anxietate mult timp atacuri de panica si am luat tratament si terapie timp de 1 an si 7 luni..as vrea sa va mai intreb daca ar fii sa am ceva de atunci, se poate intampla ceva grav dupa atata timp de la accident?

ToaderLeonardCristian

acum un an

Acum 1 an am mers pe trecerea de pietoni, un taxi, m-a lovit. Am stat 5 săptămâni în comă ,4 leziuni cerebrale și cu urechea dreaptă nu prea aud.Aaa ,era să uit,și eu uit.Și nu pot să merg. Așa de rău a dat în mine.Iar am uitat, fuck,nici partea stingă nu o pot mișca.Mână -picior, până și gâtul cu capul îl țin în partea dreapta. Fără să îmi dau seama. Acum, din fericire sunt în Spania.(nu contează asta).Spnioli,mi-au recomandat s
ă.I-au pastile pentru creier,să fac mișcare multă, și să joc jocuri de inteligenta.A poți citi o carte,îți dezvoltarea gândirea și ochii.