Anxietate sau alt tip de boala

Anxietate

Postata de raduionut cu 11 ani in urma.

buna ziua, de vreo 4 luni tot am dureri in piept, in spate, in lateral si imi bate inima cam tare.Am facut 3 EKG-uri, 2 ecografii la inima, si testul Holter si nu a iesit nimic, analizele la fel, arata bine si 2 radiografii una la plamani si alta la inima care la fel nu indica vreo problema.Mai rau este am inceput sa am si dureri de cap, slabe de scurta durata.

Raspunsuri (1)

Liviu

acum 11 ani

- ANXIETATEA este un termen general pentru mai multe tulburari care provoca nervozitate, frica, teama si ingrijorare. Aceste tulburari afecteaza modul in care ne simtim si ne comportam si pot manifesta si simptome fizice reale.

- Pe langa simptomele non-fizice care caracterizeaza tulburarile (exp: nerealism excesiv, ingrijorare), persoanele care sufera de anxietate prezinta si o varietate de simptome fizice. Multe dintre aceste simptome sunt similare cu cele simtite de o persoana care sufera de o boala generala sau sufera un atac de cord sau accident vascular cerebral, iar acest lucru tinde sa amplifice anxietatea (se formeaza un fel de cerc vicios, in care simptomele fizice si cele psihoafective se potenteaza reciproc)