anxietate adolescenta?

Anxietate

Postata de Mihaela Camelia cu o luna in urma.

am 16 ani,si ma simt ft vinovata pt ca ma gandesc la chestii legate de s€x si am inceput sa ma uit si la filme
plang ft des,am anxietate si insomnii
e ceva normal pt varsta mea? ma simt de parca doar eu as fi asa si am momente cand ma simt ultimul om..
oare am nevoie de terapie?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In primul rand, trebuie sa intelegi ca este perfect normal sa ai curiozitate fata de sex. Este parte a descoperirii tale ca adolescenta si a dezvoltarii tale ca individ. Este de asemenea normal sa te simti stresat sau anxios, mai ales in acest moment al vietii tale plin de schimbari si incertitudini.

Cu toate acestea, daca aceste sentimente de anxietate si vinovatie sunt atat de puternice incat te impiedica sa socializezi normal, sa te bucuri de viata sau daca starea de spirit este adesea scazuta, ar trebui sa cauti ajutor. Discuta cu un adult de incredere sau cu un profesionist din domeniul sanatatii mintale. Terapia este o modalitate excelenta de a intelege sentimentele tale si de a invata cum sa le gestionezi. Nu trebuie sa treci prin asta singura.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/8-metode-de-a-scapa-de-anxietate-in-mai-putin-de-5-minute_12446