anemia feripriva

Anxietate

Postata de 136 cu 12 ani in urma.

date despre anemia feribriva

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Anemia feriprivă este cea mai întâlnită formă de anemie şi se datorează unei carenţe de fier (componentul esenţial al hemoglobinei). Ea este cauzată de:
1. lipsa fierului din alimentaţie
2. prezenţa unor hemoragii
3. menstruaţie
4. ingesta unor medicamente (ex: administrarea prelungită a aspirinei sau a anti-inflamatoarelor).
Diagnosticul anemiei feriprive poate fi stabilit doar de către medic în urma efectuării unor analize, iar tratamentul acestei afecţiuni va fi stabilit şi urmat conform recomandărilor acestuia. Astfel
anemia feriprivă se tratează printr-un aport suplimentar de fier pe cale orală (în doze semnificative cantitativ şi administrat pe o perioadă îndelungată de cel putin sase luni), în plus faţă de cel adus prin alimentaţie