Amitriptilina + pseudoefedrina

Anxietate Sindromul Q-T lung

Postata de akimika cu 13 ani in urma.

Buna...
Tocmai am fost diagnosticata (din nou) cu o sinuzita cronica care nu dreneaza inca (am facut punctii si tratament in ianuarie, dar a recidivat) si mi-a fost recomandat sa iau pseudoefedrina de 4/zi, doxiciclina 100mg/12 ore, desi iau si amitriptilina 25mg/zi.
Exista riscuri? Care sunt acestea?
Desi istoria este foarte lunga, fac tratament cu amitriptilina deoarece in urma unor analize neurologice/endocrinologice/ecografii/analize generale care au iesit relativ bune, prezint simptome gen: dureri rebele, stari de ameteala, atacuri de panica (care chiar s-au inmultit in prezent), dureri de cap, presiune in urechi, ganduri obsesive si temeri - indicand cum ca as avea anxietate si depresie.
Va multumesc din suflet .

Raspunsuri (3)

Chosac

acum 13 ani

E posibil ca starile de ameateala, atacurile de panica si presiunea in urechi sa fie amplificate de amitriptilina. Poate incerci si alte variante de medicatie pentru "durerile rebele", in functie de doctor.

Efectele adverse ale pseudoefedrinei pot fi:
- de intensitate medie - palpitatii, vertij, cefalee, insomnie, nervozitate;
- de intensitate moderata catre severa - tahiaritmii, hipertensiune arteriala,

si pot fi semnificativ intensificate de combinatia cu amitritpilina. Bottom-line, daca trebuie sa le combini, incepe cu doze mici si masoara-ti tensiunea si pulsul cat poti de des:). Altfel, cauta un decongestiv nazal care nu contine simpatomimetice...

Maria

acum 13 ani

Buna ziua
Pot sa va ajut in rezolvarea problemei Dvs..de sanatate. Pentru detalii scrieti-mi pe e-mail [email protected]. Daca imi lasati un nr. de telefon pot sa va sun eu.
Va doresc multa sanatate.

florin

acum 13 ani

pt.maria.nr.0742180091.sunama.te rog.frumos