ameteli anxietate. ?

Anxietate

Postata de Mihaela Camelia cu o luna in urma.

buna ziua! am 16 ani si acum 7 luni prin iarna m au durut urechile foarte rau si am avut niste ameteli de fiecare data cand ma culcam in pat. cand ma ridicam imi trecea. sunt sigura ca am avut ceva la ureche deoarece mentionez ca am ascultat muzica la casti aproape zilnic se cam 4 ani.
ametelile au trecut de la sine dupa o sapt cam asa am fost si la orl mi a zis ca timpanu e perfect ,analizele au iesit ok,dar prob e ca din cauza acelor crize de vertij pe care le aveam cand ma culcam am dezvoltat o anxietate destul de ridicata,tremur si ma gandesc ca daca o sa mi reapara,de atunci nu am mai avut dar acum cateva zile am simtit din nou asta cand m am pus in pat credeti ca are legatura cu anixietatea? multumesc!!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Anxietatea poate declansa multe simptome fizice, inclusiv ameteli. De asemenea, poate contribui la sentimentul de ameteli sau de dezechilibru, mai ales daca te ingrijorezi mult cu privire la aceste simptome. Dupa cum ai mentionat, ai avut o perioada in care ai ascultat muzica la casti si ai avut dureri de urechi timp de o saptamana. Daca medicul ORL ti-a spus ca timpanul este perfect si toate analizele au iesit bine, atunci este posibil sa fi avut o infectie la ureche care a disparut, iar simptomele pe care le intampini acum pot fi legate de anxietate. Insa, pentru a fi sigura, ar trebui sa te adresezi unui specialist in psihiatrie sau psihologie pentru a intelege mai bine ce se intampla si pentru a primi un tratament corespunzator daca este necesar. Este important sa stii ca anxietatea este tratabila si nu esti singura care se confrunta cu astfel de simptome.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/8-metode-de-a-scapa-de-anxietate-in-mai-putin-de-5-minute_12446

Clinica Hope

acum 3 saptamani

Da, este posibil ca simptomele de vertij și amețeli să fie legate de anxietatea ta. Anxietatea poate intensifica senzațiile fizice și poate crea o sensibilitate crescută la simptome precum amețelile, mai ales dacă ai experimentat deja episoade de vertij în trecut. Chiar dacă inițial ai avut amețeli din cauza urechilor, teama că aceste simptome ar putea reveni poate alimenta anxietatea și poate face ca simptomele să pară mai intense.

Tremuratul și gândurile repetitive despre reapariția vertijului sunt semne comune de anxietate. Într-o situație ca aceasta, ar fi util să discuți cu un psiholog sau un consilier care te poate ajuta să gestionezi anxietatea și să dezvolți tehnici de relaxare. Aceasta poate ajuta la reducerea fricii și la prevenirea reapariției amețelilor induse de anxietate. Dacă simptomele persistă sau se agravează, este important să revii la medic pentru o evaluare suplimentară.